It seems that you're using an outdated browser. Some things may not work as they should (or don't work at all).
We suggest you upgrade newer and better browser like: Chrome, Firefox, Internet Explorer or Opera

×
Poniżej zestawienie przychodów ze sprzedaży i zysku, jakie odnotował GOG na przestrzeni kolejnych lat:

2022
Przychody ze sprzedaży: 188,58 mln zł
Zysk: 5,25 mln zł

2021
Przychody ze sprzedaży: 199,98 mln zł
Strata: 29,79 mln zł

2020
Przychody ze sprzedaży: 343,75 mln zł
Zysk: 20,65 mln zł

2019
Przychody ze sprzedaży: 162,26 mln zł
Zysk: 2,98 mln

2018
Przychody ze sprzedaży: 144,32 mln zł
Zysk: 0,03 mln zł

2017
Przychody ze sprzedaży: 169,55 mln zł
Zysk: 16 mln zł

2016
Przychody ze sprzedaży: 133,52 mln zł
Zysk: 4,81 mln zł

2015
Przychody ze sprzedaży: 115,82 mln zł
Zysk: 10,44 mln zł

2014
Przychody ze sprzedaży: 73,62 mln zł
Zysk: 7,10 mln zł

2013
Przychody ze sprzedaży: 63,80 mln zł
Zysk: 9,51 mln zł

2012
Przychody ze sprzedaży: 46,35 mln zł
Zysk: 8,25 mln zł

2011
Przychody ze sprzedaży: 27,90 mln zł
Zysk: 4,76 mln zł

2010
Przychody ze sprzedaży: 9,36 mln zł
Zysk: 1,86 mln zł

Źródło: https://www.cdprojekt.com/pl/inwestorzy/centrum-wynikow/.
Attachments:
zysk_gog.jpg (149 Kb)
Post edited March 31, 2023 by Sarafan
avatar
Lexor: CP nawet jeśli zarobił na siebie, to nie był robiony tylko po to by się zwrócił, ale też by przynosił konkretne zyski w przyszłości, a nie wszystko poszło na równi z oczekiwaniami wydawcy.
Ależ ja całkowicie zgadzam się z opinią, że w założeniach zawsze są konkretne zyski, a nie tylko zwrot kosztów. Nawet jednak gdybyśmy ograniczyli się tylko do zwrotu kosztów, to i tak pieniądze na kolejny tytuł AAA są. Oczywiście to wszystko duże uproszczenia i mam tego świadomość, ale ekspertem finansowym nie jestem. Poza tym, chciałbym zauważyć, że najnowsze wyniki całego CDP są lepsze od spodziewanych i miało to odzwierciedlenie w kursie akcji spółki. Zatem mimo wszystko CP2077 zarabia. Nie tyle, ile oczekiwano przed premierą, ale ciągle zarabia i będzie zarabiał, bo nikt projektu nie porzuci.
avatar
ciemnogrodzianin: Dzięki @Sarafan za tradycyjne info. Doszło już do tego, że jak mignęło mi info o raporcie i opinie analityków, to pomyślałem najpierw o tym wątku i odpuściłem czytanie, bo przecież od Ciebie dostaniemy najlepsze, skondensowane, GOG-ocentryczne info :D
Bardzo mi miło z tego powodu i zamierzam oczywiście w przyszłości kontynuować ten wątek. Po to został utworzony. :)

avatar
ciemnogrodzianin: Co do CP2077 – taki urok spółek giełdowych w XXI wieku, że nawet do publikowanych raportów wkradł się marketing. Ma to odzwierciedlenie i w masowaniu cyferek, i w wizualnej oprawie. Dla mnie oczywiste, że W zastąpił CP żeby wywołać lepsze skojarzenia i nadzieje na przyszłość.
Co jednocześnie nie wyklucza faktu, że mógł to być także teaser. :)

avatar
ciemnogrodzianin: Co do DLC – opcja porzucenia rozwoju CP moim zdaniem nie istnieje.
Ale ja całkowicie się z tym zgadzam. Gra pomimo trudnego wejścia na rynek, jak sam napisałeś, zarabia. Nie tyle, ile się spodziewaliśmy przed premierą, ale zarabia. Co więcej w wersji GOTY drzemie olbrzymi potencjał, jak już pisałem wcześniej. Jestem też przekonany, że wyciągnięto wnioski z grudnia zeszłego roku i docelowo otrzymamy naprawdę dopracowany produkt. W mojej wypowiedzi chodziło mi o pokazanie właśnie tego, że strumień pieniędzy za sprawą CP2077 nie przestał płynąć i że jego produkcja w ostatecznym rozrachunku była i jest opłacalna. A skoro tak jest, to raczej gra nie kojarzy się aż tak źle.

avatar
ciemnogrodzianin: Co do wyników GOG – potwierdzają to, co piszę zawsze. Wg mnie wygląda to źle. Cyfrowa dystrybucja, potencjalnie nieduże koszty i zarazem kiepska stopa zwrotu. Na dodatek nie widać pozytywnej tendencji a nawet widać negatywne, bo jeśli baza gier rośnie, trzeba je utrzymywać, przenosić na nowe systemy itd. a zarazem nie rośnie sprzedaż, to wygląda to po prostu źle.
Strata prawie 4,5 mln po pierwszym półroczu z pewnością nie wygląda dobrze, ale jest pewien bufor bezpieczeństwa. GOG na pewno będzie starał się podjąć jakieś działania, które będą miały na celu minimalizację strat. Nie jestem jednak w stanie powiedzieć, co to będzie dokładnie.

avatar
ciemnogrodzianin: Wg mnie GOG-a ratuje to, że ktoś go nadal widzi jako opcję na przyszłość – że zatrybi w którymś momencie albo Galaxy, albo może któryś tytuł Red-ów rozbije bank i GOG pozwoli na lepszy zysk wtedy (niż dystrybucja w obcych kanałach). Ale gdyby te wyniki stały się ciut gorsze, to szybko przejdziemy do pytania czy ten projekt ma sens w długiej perspektywie. Chciałbym się mylić.
Jak na eksperymentalną platformę i tak sukcesem jest to, że GOG nigdy w historii publikacji wyników finansowych nie zanotował straty w ujęciu rocznym. Obszar DRM-free jest bardzo trudnym segmentem rynku cyforwej dystrybucji, więc potknięcia muszą się siłą rzeczy zdarzać. Całkowicie uniknąć się ich nie da.
Post edited September 03, 2021 by Sarafan
avatar
Sarafan: Dzisiaj opublikowano najnowsze wyniki finansowe grupy CD Projekt. (...)
Dzięki za pomysł wątku i podziw dla dyskutantów,
Dołącza do obserwowanych :)
Nie będę się rozpisywał...

Czy jest opcja, że pojawią się na GOG ebooki/książki gadane?
avatar
Leuu: Nie będę się rozpisywał...

Czy jest opcja, że pojawią się na GOG ebooki/książki gadane?
Od czasu pojawienia się filmów nie nastąpiło poszerzenie oferty o nowe segmenty rynku, a filmy pojawiły się już dosyć dawno. Nie wiem, jakie są dokładnie plany, ale raczej nie spodziewałbym pojawienia się książek na GOG-u. Nowych filmów w ofercie brak. Nie ma też promocji wyłącznie im poświęconych. Widać zatem, że nie do końca się to przyjęło, a to zmniejsza szanse na ruch w kierunku innych segmentów...
avatar
Sarafan: ...
No jeżeli ebuczna oferta miałaby się prezentować tak jak filmowa, to faktycznie nie ma sensu :D

...tylko taki smuteczek jak widzę, paczuszki na HB czy Fanatical (niestety mam zbyt mały rozumek żeby ogarnąć obcojęzyczną literaturę...ba czasem nawet na rodzimą nie wystarcza). Może źle szukam, ale nie zauważyłem żeby była taka gratka na polskim rynku. Oczywiście czasem trafi się jakaś okazja, ale daleko im do tych paczuszek (zdaję sobie sprawę, że polskie paczuszki nie mają podjazdu- w sensie biznesowym- do "obcych" paczek, ale wydaje mnie się, że jest tu miejsce do zagospodarowania).
Post edited September 13, 2021 by Leuu
avatar
Sarafan: Widać zatem, że nie do końca się to przyjęło,
Dyplomacja level expert xD
W ostatnim czasie na gogu przestały pojawiać się w ogóle starsze produkcje,
Miałem nadzieję na szerszą wspólpracę z konami.
Z tego co gdzieś czytałem deweloperzy nie do końca lubią goga ze względu na niezbyt dopracowany system wrzucania łatek itp. Niepokojące jest, że wiele gier odpada z Goga po pewnym czasie, co jest dosyć dziwne w normalnych okolicznościach kto nie chciałby mieć możliwości sprzedaży swojej gry w wielu źródłach.
Myślę, że fajnym posunięciem byłoby wydanie aplikacji mobilnej z możliwością kupowania gier i informowaniu o promocjach i wyprzedażach.
Moze granie w chmurze byłoby fajnym rozwiazaniem - dostęp do biblioteki gier z goga za dodatkową subskrypcją przez apke w telefonie czy na TV. Może jakaś wspólpraca z Nvidią albo własna chmura ? Chociaż, to pewnie za duża inwestycja skoro Google średnio sobie z tym radzi co dopiero taka małą firma jak CDP :)

Z pewnością przydałoby się częstsze wypuszczanie nowościa i hitó, problemem GOGa jest to że wiele gier trafia z bardzo dużym opóźnieniem gdy była gra już przebundlowana wielokrotnie albo dostarczona za darmo przez EPIC.
Brak gier niektórych dużych wydawców jak np. rockstar (Gdzie jest GTA ?)

Mam nadzieję, że CDP zrobi remake Wiedźmina 1. W przypadku wydania trylogii Mass Effect było to świetne posunięcie sprzedało się bardzo dobrze - zbiorcze wydanie nieco unowocześnione. Zrobić remake wiedźmina 1, usprawnic nieco graficznie Wiedźmina 2 na nowy silnik + odświeżony wiesiek 3.
Taki zestaw można sprzedawać na konsole i PC. Mineło już niemal 15 lat od premiery wieśka 1, to najwyższy czas by coś podziałać.
avatar
superfly86: W ostatnim czasie na gogu przestały pojawiać się w ogóle starsze produkcje,
Ostatnio zawitały tu klasyki Star Treka, niedługo powróci Severance: Blade of Darkness. Tak więc klasyki ciągle się pojawiają, ale fakt, że dużo rzadziej niż kiedyś. Po prostu te, do których dało się w miarę sprawnie pozyskać prawa już są. Z resztą jest poważniejszy problem. Warto mieć też na uwadze, że pula klasycznych gier jest ograniczona i to jest główny powód tego, dlaczego GOG swojego czasu otworzył się na nowe produkcje.

avatar
superfly86: Niepokojące jest, że wiele gier odpada z Goga po pewnym czasie, co jest dosyć dziwne w normalnych okolicznościach kto nie chciałby mieć możliwości sprzedaży swojej gry w wielu źródłach.
Chodzi Ci o gry, które były obecne na GOG-u, ale zniknęły z jakichś powodów z katalogu? Aż tak dużo ich nie jest, choć znajdzie się parę głośnych tytułów.

avatar
superfly86: Myślę, że fajnym posunięciem byłoby wydanie aplikacji mobilnej z możliwością kupowania gier i informowaniu o promocjach i wyprzedażach.
Jak najbardziej popieram pomysł z aplikacją mobilną. Oprócz możliwości kontaktowania się z innymi graczami i dokonywania zakupów, mogłaby służyć jako uwierzytelnianie podczas logowania do serwisu.

avatar
superfly86: Moze granie w chmurze byłoby fajnym rozwiazaniem - dostęp do biblioteki gier z goga za dodatkową subskrypcją przez apke w telefonie czy na TV. Może jakaś wspólpraca z Nvidią albo własna chmura ? Chociaż, to pewnie za duża inwestycja skoro Google średnio sobie z tym radzi co dopiero taka małą firma jak CDP :)
Ten pomysł jest zupełnie nierealny w mojej ocenie. Giganci pokroju Nvidii czy Microsoftu mogą sobie na to pozwolić. CD Projekt niestety nie. Przygotowanie usługi grania w chmurze to gigantyczny koszt wdrożenia i równie gigantyczny koszt utrzymania. Bardziej realne jest nawiązanie bliższej współpracy z Nvidią przy wykorzystaniu ich GeForce Now. Zresztą zaczątek już jest w postaci gier CDPR, które są dostępne w usłudzie streamingowej amerykańskiej firmy.

avatar
superfly86: Z pewnością przydałoby się częstsze wypuszczanie nowościa i hitó, problemem GOGa jest to że wiele gier trafia z bardzo dużym opóźnieniem gdy była gra już przebundlowana wielokrotnie albo dostarczona za darmo przez EPIC.
Brak gier niektórych dużych wydawców jak np. rockstar (Gdzie jest GTA ?)
Rockstar jest zbytnio przywiązany do DRM-ów. Przykładowo GTA5 zakupione na Steamie i Epicu potrzebuje aż dwóch launcherów, żeby się uruchomić (Steama lub Epica i launchera Rockstara). :) Szanse na to, żeby trafła tu seria GTA są bardzo znikome niestety.

avatar
superfly86: Mam nadzieję, że CDP zrobi remake Wiedźmina 1. W przypadku wydania trylogii Mass Effect było to świetne posunięcie sprzedało się bardzo dobrze - zbiorcze wydanie nieco unowocześnione. Zrobić remake wiedźmina 1, usprawnic nieco graficznie Wiedźmina 2 na nowy silnik + odświeżony wiesiek 3.
Taki zestaw można sprzedawać na konsole i PC. Mineło już niemal 15 lat od premiery wieśka 1, to najwyższy czas by coś podziałać.
Sam od dłuższego czasu jestem zwolennikiem remake'a albo przynajmniej remastera Wiedźmina 1. Biorąc pod uwagę falę popularności uniwersum za sprawą serialu Netfliksa, taka odświeżona wersja sprzedawałaby się znakomicie. Widzę tylko dwa problemy. W przypadku remake'a, gra musiałaby zostać zrobiona praktycznie od zera (przynajmniej jeśli chodzi o warstwę graficzną). To bardzo dużo pracy, co odbiłoby się albo na dodatkach do CP2077, albo na kolejnym tytule CDPR, który jest już w produkcji (Wiedźmin 4?). Remaster to z kolei mniej pracy i dużo mniej widowiskowy efekt końcowy. W tym przypadku mam wątpliwości, ile potencjału jeszcze drzemie w stareńkim silniku Aurora. Mam podejrzenia, że i tak został on wykorzystany do maksimum w bazowej wersji Wiedźmina 1. Żaden z tych wariantów nie jest zatem optymalny.
Post edited September 19, 2021 by Sarafan
Remaster w mojej ocenie nei ma sensu - silnik Aurory nie jest odpowiedni dla konsol i ciężko byłoby zrobić odpowiedni gameplay. To musialaby być gra zrobiona całkowicie na nowo, w otwartym lub pół otwartym świecie.
Gdyby było na zasadzie tego projektu z youtube
https://www.youtube.com/watch?v=H8D81PBD5eI&t=1360s
to byłbym wniebowzitęty i całkowicie usatysfakcjonowany.
Najpoważniejszym projektem napewno byłoby zrobienie otwartego świata w którym działaby się pierwsza część i następnie druga - odświeżona. Nie oszukujmy się, W2 był dosyć zamknięty i nie pozwalał na wiele eksploracji
Mamy kolejny raport i nie będę ukrywał, że wyniki są raczej kiepskie. :( Sprawozdanie obejmuje trzeci kwartał 2021 roku. W tym okresie GOG wygenerował stratę na poziomie 4,75 mln zł. W analogicznym okresie poprzedniego roku było to 0,13 mln zysku. Ogólnie trzeci kwartał zawsze jest słabszy, ale to, co uderza to praktycznie podwojenie straty w porównaniu z wynikami za pierwsze półrocze, kiedy wynosiła ona 4,46 mln zł.

Ogólnie mam wrażenie, że sytuacja robi się dosyć poważna, bo wyniki finansowe GOG-a coraz mocniej ciążą na wynikach całego CD Projektu, W ujęciu dziewięciomiesięcznym sytuacja nie wygląda jeszcze tak źle. Łączna strata GOG-a po dziewięciu miesiącach bieżącego roku to 9,21 mln zł, a zysk CD Projekt Red to 130,68 mln. Gorzej przedstawia się sytuacja, gdy zestawimy zysk CDPR i stratę GOG-a w trzecim kwartale. Zysk CDPR wyniósł w tym okresie 21,08 mln zł, strata to, jak już wspomniałem wcześniej, 4,75 mln zł. Oznacza to de facto, że 1/4 zysków wypracowanych przez CD Projekt Red w trzecim kwartale została pochłonięta przez GOG-a.

Ale jest jednak światełko w tunelu! Otóż przychody ze sprzedaży GOG-a były w trzecim kwartale 2021 wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Kształtują się one na poziomie 41,78 mln zł, podczas gdy poprzednio było to 40,50 mln zł. Można zatem między bajki włożyć twierdzenia, że do nie najlepszych wyników finansowych przyczynił się bojkot GOG-a przez część użytkowników. Afera z Hitmanem, o ile miała jakiś wpływ na wyniki, to był on marginalny. Tym, co zaciążyło mocno na wynikach z trzeciego kwartału jest ponownie wzrost kosztów sprzedaży. W 3Q 2020 było to 10,57 mln zł. W 3Q 2021 jest to już 14,51 zł. Cała strata więc zamyka się w tym wzroście.

Co nas czeka w przyszłości? Będą zapewne podjęte jakieś działania mające na celu zrównoważenie wyników. Tego zazwyczaj oczekuje się od spółek giełdowych. Nie należy jednak zapominać, że czasami duże spółki praktykują sytuację, w której jakiś podmiot działający w ich ramach nawet przez dłuższy czas przynosi straty. Co prawda skala jest zupełnie inna, ale tak przecież było z Google i YouTube. Podobnie jest w przypadku Epika i ich Epic Games Store. Nie wpadałbym zatem w żadną panikę, tylko trzymał kciuki za to, żeby końcówka roku przyniosła znaczące odbicie.

I jeszcze pełny raport dla lubujących się w cyferkach: https://www.cdprojekt.com/pl/wp-content/uploads-pl/2021/11/spr-fin-skons-q3-2021.pdf ;)

Edit: Doprecyzowałem kwestię zysku, który wypracowała nie cała grupa CD Projekt, a jeden z segmentów, czyli CD Projekt Red.
Attachments:
Post edited November 30, 2021 by Sarafan
Ja troche nie rozumiem dużego wzrostu kosztów sprzedaży.GOG bierze ok 30% ceny gry. Cene gry ustala pewnie wydawca.GOG co robi to zapewne sprawdza gre na systemach,wrzuca opis na strona i wstawia do sprzedarzy...Jak na tych czynnosciach moga tak wzrosnac koszty?Bo ja tego nie rozumiem. Niech mnie ktos oświeci.
Może gry nie działały i musieli zatrudnić więcej osób do wsparcia? Tak, wiem, żartuję.
avatar
Lexor: Może gry nie działały i musieli zatrudnić więcej osób do wsparcia? Tak, wiem, żartuję.
:)
avatar
Gotrekus: Ja troche nie rozumiem dużego wzrostu kosztów sprzedaży.GOG bierze ok 30% ceny gry. Cene gry ustala pewnie wydawca.GOG co robi to zapewne sprawdza gre na systemach,wrzuca opis na strona i wstawia do sprzedarzy...Jak na tych czynnosciach moga tak wzrosnac koszty?Bo ja tego nie rozumiem. Niech mnie ktos oświeci.
Zapewne gdybyśmy zobaczyli, na jakie dokładnie pozycje rozbijają się te koszty sprzedaży, to moglibyśmy oszacować, gdzie tkwi problem. Niestety tak dokładnych wyników finansowych nie mamy i mieć nie możemy. Nie chcę wywoływać demonów, ale szykuje się jakaś restrukturyzacja... I to konkretna...
Obawiam sie że to koszty zwiazane z Gwintem. Z tego co pamietam to, jest on "podpięty" pod GoG-a.
Post edited November 30, 2021 by Sulibor