It seems that you're using an outdated browser. Some things may not work as they should (or don't work at all).
We suggest you upgrade newer and better browser like: Chrome, Firefox, Internet Explorer or Opera

×
Seb3.7 , z Twojego tematu najbardziej podobają mi się screenshoty pulpitu. Posiadasz bardzo fajną kolekcję starych gier. Jeśli byś szukał dodatkowych ikon, możesz rzucić okiem na moją kolekcję (oficjalny temat). Gdybyś użył choćby kilku lub więcej ikon ode mnie, to byłby mój mały wkład w Twój projekt. Pozdrawiam :)
avatar
hooldenord: (...)
Bardzo Dziękuję! Fajnie powycinane, i jakość rześka. To wklejam Tomb Raidera, Lion King i TeenAgenta bo na Gogowych mało widać, za to Twoje wyglądają jeszcze wyraźniej od moich : ) edit: i Tyriana też

Uaktulniony pulpit G90v.8.0Team podniesiony do rozdzielczości 1360x768 oraz

G2v2.0 w rozdzielczości 1600x900
Trwa konstruowanie G2, przykleiłem telefon na rzep do ściany, robi za mobilny router, gdy przychodzę do chaty to loguję się na ścianie i jest jak na statku kosmicznym...
Attachments:
g2v20.png (90 Kb)
Post edited October 25, 2023 by Seb3.7
I skończyło się... miejsce na dysku, czekam niecierpliwie na kostki do gry.
Folder "games" 141GB to co widać, a możliwe że się podwoi. Zbierałem stare płyty, chomikowałem je, teraz kilka było w szafie to też wszystkiego kopie zapasowe robię. Sporo czasu zajmuje download i instalacja ok 150 gier, powrót do pulpitu 1366x768 bo tylko tak coś widać z dwóch metrów na 32". Każda gra musi przejść test portable, póki co wszystkie przeszły. Na swojej G2 oprócz wymienionych jest dysk ssd 200GB i nvidia_gf_820m. Gry testuję w 1366x768x32bit lub 1024x768x32 lub 1600x900x32, oraz na wysokich lub średnich detalach. Granica sprzętu wyznaczona jest przez 2009 chyba... że przyjdzie nam do głowy emulować konsole wtedy wymagania rosną...

Póki co, niemal wszystkie gry z GOG.com, w planie zapełnić cały screen (00-09 to obfite dziesięciolecie).

edit: np gra Enter the Matrix którą dostałem ok 20 lat temu nie ruszy bez płyty i nie trzeba nic łamać, po prostu używam portable alcohola (lub innego portable dysk manadżera) oraz obrazu .mdf .mds płyty który też jest na tej samej kostce.
Jeśli gra wyjdzie tutaj to kupię, oszczędzi mi to 4GB miejsca : D
Attachments:
g2v37.jpg (278 Kb)
g2ssd.png (170 Kb)
g2dvd.png (358 Kb)
Post edited October 29, 2023 by Seb3.7
avatar
Seb3.7: I skończyło się... miejsce na dysku, czekam niecierpliwie na kostki do gry.
Folder "games" 141GB to co widać, a możliwe że się podwoi.
Ja mam u siebie blisko 100 GB folder z obrazami płyt starych gier, które nie są dostępne w cyfrowej dystrybucji i modami do wielu innych pozycji. Z racji, że lubię mieć zainstalowane dużo różnych tytułów starszych i nowszych, prawdopodobnie niedługo będę musiał zakupić kolejny nośnik 1 TB. :) Co do Enter the Matrix, to jeśli gra nie rusza z jakiegoś powodu na współczesnym sprzęcie np. z uwagi na zabezpieczenia DRM, to nie widzę przeciwwskazań, żeby je złamać. Jest to teoretycznie wbrew EULA, ale skoro masz kopię, to masz prawo do tego, żeby działała.

Ogólnie warto stosować do wszystkiego zdrowy rozsądek. Także w przypadku gier uznawanych za abandonware. Co prawda, jest to nieco szara strefa, bo pojęcia abandonware nie ma w porządku prawnym żadnego kraju, ale mówiąc szczerze, kto traci na ściągnięciu gry, która nie jest dostępna w cyfrowej dystrybucji? Przecież nawet kupując używaną kopię fizyczną na aukcji deweloper ani wydawca nie mają z tego ani grosza. Co innego, gdyby gra wróciła do sprzedaży. W takiej sytuacji przyzwoitość nakazuje skasować kopię abandonware i zakupić oryginał np. na GOG-u. :)
avatar
Sarafan: Co innego, gdyby gra wróciła do sprzedaży. W takiej sytuacji przyzwoitość nakazuje skasować kopię abandonware i zakupić oryginał np. na GOG-u. :)
A ciekawe jak kolega pożyczy koledze płytę z Cd-Action z pełną wersją np Timeshock, i minie 15 lat i nikt już nie ma paragonu lub maila które są jedynymi dowodami zakupu/licencji, to wtedy chyba płyta staje się licencją i ten kto ma płytę ma licencję. Ale jeśli ktoś znajdzie jednak mail/paragon to mimo braku płyty wciąż licencję posiada. Chyba że będzie nowy dowód zakupu, aukcja. A jeśli np chcę odkupić 15 letnią płytę a zależy mi tylko na cyfrowej wersji to robiąc obraz płyty powinienem zniszczyć później nośnik :o lub zalać plastikiem i powiesić na ścianie... Ale wtedy też mogę zrobić kopię zapasową obrazu płyty xD ach te licencje... Najlepiej kupić grę kilka razy dla pewności xD

Z kostkami chyba ktoś płynie w kieszeni z dalekiego kraju bo przyjdą za jakiś tydzień.

Jest jednak coś bardzo konkurencyjnego do grania z kostki, a mianowicie gra z przeglądarki, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np "myabandonware Pac Man online" albo "retrogames cz Giana sisters online" i nie potrzeba nic ściągać ani instalować, można grać w stare gry z przeglądarki, o licencje takie czy inne troszczy się wtedy strona. Ale najważniejsze jak pójdziemy z naszą kostką do kolegi. Grać razem możemy ale kopiować już nie. Jednocześnie, możemy właśnie wtedy namówić kolegę lub koleżankę (skoro gra się podoba i jest już sprawdzona) na zakup własnej licencji (najpewniej z promocji) tutaj na gog.com. Działamy wtedy jako Demo gry : ) osobiście, z powodu extremalnych promocji, dobrych instalek i nawet supportu, to chciałbym żeby każda gra którą lubię była na GOG . Tylko żeby nie było kiedyś jak z CWK, że w 2023 instalka "twierdzi" że minęło już wiele lat i nie zainstaluje się i trzeba ściągnąć nową wersję której nie ma, a co ciekawe stara zainstalowana wersja działa. Dlatego wierzę w gry portable (gotowe spakowane uwolnione foldery samoróbki) bardziej niż w instalki które są często przykute do systemu plików i innych kompatybilności. Jestem z czasów gdy chodziło się po ludziach z dyskiem w kieszeni (ale nie tej w ubraniu) i grywało razem przy jednym biurku na jednej klawiaturze "nie na*****aj tak, zobacz tu są klawisze podpisane" : ) i myślę że może odwiedzę ze swoją kostką conajmniej dwie lub trzy osoby, założę hasło, portable antivirus, w plik readme wpiszę swojego maila,, wychodzi bardzo bezpieczne medium gier.
avatar
Seb3.7: ...
Wersje portable to świetna sprawa, ale wiąże się z nimi poważny minus. Instalatory często wgrywają też rozmaite biblioteki, bez których gry nie działają poprawnie (chociażby Microsoft Visual C++ Redistributables z różnych lat). To, że możesz na aktualnym sprzęcie odpalić taką grę, nie daje 100% gwarancji, że odpalisz ją po ponownej instalacji systemu. A dojść, których konkretnie bibliotek wymaga gra, nie jest łatwo. Można ratować się Internetem, ale i to nie zawsze. Co prawda, w przypadku starszych tytułów, działających na DOSBoksie, problem praktycznie nie istnieje, ale gry wydane po 2000 roku mogą już mieć problemy. Dlatego ja wolę jednak normalną instalację. :)
Doszły dzisiaj ! Człowiek dopłynął!

Instalki są bogatsze to prawda, ale jeśli pozmieniać ścieżki z powrotem do folderu z grą, dodać pacze czy co trzeba i sprawdzić że działa na xp i 10 , już z flesz drajwa, tooo może się okazać, że nie działa na vista i 11 : D
No dobra, namòwiłeś mnie, będę też trzymał instalki w folderach z grami.

Kostka jest w systemie plików raw, xp widzi 1.8TB, proponuje exfat, ale nie potrafi sformatować.

Pora pobawić się z Partycją w "dopasuj".

W chatce przebywa ze mną pająk, taki prawdziwy ale nie duży, po dwóch trzech godzinach zaczynam do niego rozmawiać, ostatnio jesteśmy bliżej i już prawie nie ucieka. Uczę go dawać łapkę. : )
Jak się nauczy wrzucę filma. --> uwaga pająk https://youtube.com/shorts/T7Vz_r0CjIQ <--

Wesołego Halołinu ! ^
Attachments:
Post edited November 27, 2023 by Seb3.7
Fat 32 , exFat, NTFS,

Ważne by ściągnąć najnowsze GParted bo stara wersja widzi partycje poza dyskiem.

Zrobię jedną na Unixa, znaczy Linuxa, właściwie to Ubuntu, Xubuntu gwoli ścisłości, a wersje określą gry, czyli Baldur chodzi pod 18.04, a Wicher 3 pod aha, a Gothic ... hmmm, a dwójka... no ludzie.... co wy nie chcecie aby Linux był popularny? Emulujne se, okey : ) ściągnę sobie Wine i będę miał Linuxa po to żeby emulować Windowsa, oj Miłośnicy Linuxa dadzą Wam popalić.... Zrobię te kostkę! : )

Linux ma swój system plików EXT4 ale czyta NTFS exfat i FAT32 i wszystko inne wystarczy....to i tamto : ).

(wycinam) kostki były do bani, odsyłam, wszystko inne da sie formatować pod ntfs i nie ma limitu powierzchni : )

Windows XP czyta exFat po jednym z uaktualnień.

XP posiada limit(który można obejść) 2TB na partycje systemową, dysków zewnętrznych ten limit nie dotyczy.

na obrazku widać jak kostka "udaje" wielkość 2 TB a to dlatego że szybkie formatowanie nie sprawdza powierzchni...

sprawdzona programem rmpartusb odkrywa swój niecny sekret... bloków nie ma! xD.... (odesłane, kasę oddali)
Attachments:
Post edited December 04, 2023 by Seb3.7
Seria Reksio to wspaniała seria bajek i gier z lat 00-09, bawi też dorosłych.
https://www.gry-online.pl/gry-z-serii-i-podobne.asp?ID=597 chodźcie do Nas!
Angielskie napisy albo zrobimy dubbing tutaj : )
Działa na Win10.

https://www.legalnakultura.pl/pl/prawo-w-kulturze/prawo-w-praktyce/news/3569,reksio-przed-sadem-kto-zdobedzie-prawa-do-kultowej-postaci#gsc.tab=0
Pani Halino? Wysoki Sądzie? Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej? No ludzie : ) Reksio to jest Psia Godność, wszędzie Koty to trochę Reksia się przyda.
Przecież Reksio jest Ósmym Rady Siedmiu Czarodziejów i szukali tego który tak potwornie mąci o https://reksio.fandom.com/wiki/Ten_Kt%C3%B3ry_Tak_Potwornie_M%C4%85ci
Post edited November 02, 2023 by Seb3.7
Pora zakonczyć prace nad G90. Pomogło mi to założyć warsztat w szopie.

Ostateczne konsensusy

1. Konsola G90 to maszyna ogarniająca wszystkie Gry PC jakie wyszły do 1999,
Czyli wymagania optymalne gier z '99, czyli np Aliens vs Predator, DirectX 9.0c kartę graficzną, 2 GB RAMu, procesorów na 3.5Gz, i Gigabajty na gry, czyli można Odrestaurować Stary Laptop / Mini Laptop i zrobić z tego konsole do gier podłączone do telewizora z bezprzewodową klawiaturą i myszką.

2. Cartridge G90 to medium mieszczące ulubione gry PC wraz z ulubionymi emulatorami o pojemności 32-128GB. System XP co prawda nie formatuje do Fat32 partycji większych niż 32GB, ale czyta (w teorii) do 2TB. Wybrałem 64GB DT100G3 bo ma już ze 7 lat i nic : ) i dobrze działa na XP.

3. Miejsce do pracy musi być spokojne i bez przerywania. Ważne powietrze, zieleń, i przerwy na herbatę i przekąski jak opisano w ogłoszeniu xD

4. Miejsce do gry musi zachęcać i wciagać. Proponuję nad kominkiem lub w kominku i włączyć ogień 🔥
Attachments:
Post edited November 04, 2023 by Seb3.7
jak to nie ma kominka?...tu też nie...zamurowali ekolodzy : D kominek to trzy belki, dwie nogi i półka... brama do innego świata... no... i już wszyscy mają kominek... teraz jakiś 24-32 calowy tv w środek i pali się do rana... a nic nie dymi ... no chyba, że wodą polać xD...lepiej nie, niech się pali, same się gaszą po 2-4 godzinach...

Jeszcze zasadę kompatybilności. Kartridż G90 musi pasować do G2 (maszyny i systemu). Gry z jedynki muszą chodzić na dwójce, a gry z dwójki na trójce. Kartridż z G2 nie musi pasować do G90, ale karta microSD 256GB sformatowana na NTFS działa na 32bit Windows XP. Więc mamy kompatybilność w obie strony!. Tego samego spodziewam się z 1TB kartą.
(G90<->G2<->G10).

G2 Kartridż 2.0 i 3.0 to Karta Micro SD Integral 256GB (230) z przejściówką na duże SD i firmowe USB 3.0 o osiągach 38.4MB/sek zapis i ze dwa trzy razy taki odczyt... spokojnie producenci kostek(i kart)...to są maszyny z 2009 i 2015 .... każdy inżynier powinien zrozumieć, że nie podróż w czasie jest możliwa, a zatrzymanie układu w czasie i teleportowanie się tam

Karty Micro SD są szybsze za te same środki, mają w laptopach własne Sloty SD (zarówno w maszynie z 2009 jak i z 2015) a firmowe przejściówki które nie zwalniają zapisu ani odczytu zamieniają kartę w kostkę USB. Tym samym nagrywając na kartę mamy kartę i kostkę a nagrywając na kostkę tylko kostkę. A jak można coś zbudować to trzeba dwa naraz, to z filmu kostka xD nie zaraz to z kontakt xD w każdym razie karta microSD... ostatecznie jest bardzo uniwersalna...

to wszystko przekonało mnie, że przesiadam się całkowicie na karty SD... przekonało mnie to, że wszystko działa....
Można używać dużej karty w NTFS na XP 32bit oraz na Win10 64 bit... bedę testował coraz większe karty MicroSD zatem... a minimalną prędkość urządzenia trzeba ustalić sobie samemu... dla kart od 1TB mogę poświęcić godzinę (284MB/sek) na zapis.... karty do gry? Też ładnie : )

Czyli... Kompatybilność podpowiada aby 256GB, skoro jest kompatybilne zostało Kartridżem bez dna dla G90.
Sprawdziłem co w trawie piszczy i 1TB micro SD będzie słusznym wyborem na Kartridż do G2
https://www.techradar.com/news/best-sd-and-microsd-memory-cards
Natomiast G10 4-10TB na USB 3.1-3.2 wchodzą w grę dyski zewnętrzne SSD i HDD, prędkości zapisu i odczytu są wysokie dla obu, przy 200MB/sek tekstury z gier z lat 10-19 wczytują się dobrze...

=========================
stan na 08.11.2023 dla potomności (największe dostępne karty microSDXC)

Silicon Power 1TB zapis od v30=30MB/sek do U3=104MB/sek, A2(większa wydajność), ok 50 dolarów

Team Group 1TB Elite microSDXC UHS-I U3, V30, A1, 4K UHD ok 52.99 dolarów

Samsung Evo Plus microSD SDXC U3 Class 10 A2 512GB ok 30 funtów

Micron i400 1.5TB ; UHS Speed Class: U3 ; Video Speed Class: V30 ; ok 400 euro

Lexar Play microSD card, UHS3, V30, A2, 1TB, ok 80 funtów,

Integral 1TB A2 C10 U3 UHS-I 180-V30 Our Fastest Ever High Speed Micro SD Memory Card, ok 65-130 funtów,

Kingston’s Canvas Go! Plus 512GB ; U3 and V30 speed performance, A2, ok 37 funtów

SanDisk Extreme® 1TB U3, V30, A2, ok 100 dolarów, SanDisk Extreme PRO 1TB U3, V30, A2, ok 150-200 dolarów

Goodram IRDM M2AA 512GB UHS-I U3 V30 ok 250zł

Kioxia Exceria Plus 1TB U3 V30 A1 ok 200 funtów ; Kioxia Exceria G2 512GB V30 U3 A1 ok 50-100 funtów
==================================================

z oczywistych przyczyn zastanawiam się nad kartą G2.... jej osiągi i pojemność w zasadzie wystarczą na konsole o tej samej nazwie.... jeśli jednak zejść do 512GB to Integral Ultima Pro ma szybszą i tańszą kartę..... No i wtedy Kingston ma jeszcze taniej ale Kingstona mam dużo a lubię testować... SanDiska też sporo, ale ma ciekawy 1TB... a ten Integral 256 działa wszędzie i dobrze nagrywa.... w Polsce bym wziął GoodRama i z głowy : ) ale chwilowo no nic... za dwa tyg powinno się wyjaśnić...
Attachments:
symbols.png (43 Kb)
Post edited November 09, 2023 by Seb3.7
Międzyczasie to dobry czas, aby zająć się ... Kartridżem Muzycznym! Tak! Pojęcia nie mam czemu nikt nie mówi o tym głośno ale pomysł narodził się w trakcie budowania G90 i G2.

Kartridż muzyczny♫! Kartridż Muzyczny, z gier muzyka w uszy wnika tam gdzie tego potrzebujesz, tam gdzie tego chcesz!

Potrzebne:

=przenośny odtwarzacz MP3 na karty microSD (lub jakie się lubi)

=karta micro SD o pojemności ok64GB tak na oko, tutejsze MP3 utwór 3min zajmuje ok 5-7MB(IGI2 i Two Worlds), niech będzie 10MB, a płyta OST gra ok 1 godzinę (dane tylko trochę sprawdzone, może bardziej 45min a może bardziej 90min), to ile byśmy chcieli mieć płyt na karcie? 100? 500? tysiąc? Naprawdę? No dobra 1000 Soundtracków na jednej karcie. 10MB=3min xMB=60min więc 3x=600 a x=200MB czy to prawda? Two Worlds cóż za przepiękny inspirujący soundtrack! 141MB; IGI 2 wspaniała muzyka do zadań specjalnych! 51MB, jak widać robimy spory zapas : D
Ale licząc 200MB na płytę x 1000 = 200 000 MB /1024 = 195,4GB ; Jesli liczyć 150MB na płytę = 146GB trochę dużo...
licząc 100 gier na każde dziesięciolecie 90, 00, 10, 20, potrzebujemy miejsce na 400 płyt które w większości będą ważyły mniej niż 100MB, ale dajmy 120 bo są soundtracki w Wav po 400MB(Sniper) albo kompletne soundtracki po 500(Assasin`s).
120MB x 400Soundtracków = 48 000MB/1024 = 46,9GB fantastycznie! Mam wolną kartę 64GB więc sie nada!

=słuchawki, preferuję te duże wygodne na uszy ale jak kto lubi, oraz te na kabel, pod kurtką kabel nie przeszkadza w niczym a baterie drogą nie chodzą najczęściej, ale jak kto lubi : )

=gry z muzyką, czasem trzeba się postarać żeby wyłuskać z gry muzykę ale zawsze jest...
Nie wszystkie gry mają odrębny soundtrack OST, niektóre trzeba przygotować samemu.
Najważniejsze! Kupiłeś Grę? Muzyka z gry jest Twoja. To są legalne MP3, a do tego wspaniała muzyka!

To zaczynam.... odtwarzacz jest, karta jest, słuchawki są, gry z muzyką... jest!

Namawiam na własny, Muzyczny Kartridż! ^
Attachments:
mp3gogcom.jpg (246 Kb)
Post edited November 11, 2023 by Seb3.7
256 pełnych GigaBajtów ...

...nie obędzie się bez Jedno TeraBajtowego nośnika...
Attachments:
256.jpg (319 Kb)
Te telewizor... To z życia epizod... xD

Trzeba wykroczyć, przekroczyć i zdecydować się na bycie... tym no... Fix wie kim My jesteśmy ale jeszcze się dowiemy!

- Ekran Panie, cegła nie gra a to prawie tańczy! Bierz Pan, żadnych zwrotów trzeba nie będzie!
- Dobra, ale że takie rzeczy... Wygląda jakby Kolega z bramy obok zbudował swój pierwszy model...
- Panie w życiu, to fabryka poważna, nie takie rzeczy tam robią, decyduj się Pan albo tamci Panu wepchną jakąś ramkę na zdjęcie. Ja bym sam to kupił ale wolę sprzedać, wie Pan jak to działa.
- Pan z Warszawy jest?
- A w życiu, Panie... No dobra, ale nie o to chodzi ... Na Linuxie maszyna....
- Panie, dobra, proszę, prześlę Pan?
- Panie... Kolega Panu wyśle... Wszystko będzie nic się nie głowić....
- Dobrze, dziękuję... To do Konsoli G10! Zna Pan gog.com?
- Pan idzie bo pomyślą, że znajomi i reklamę nagrywamy....
- Będzie działać?
- Musi, jutro też otwieramy....

........

Odległość od ekranu.

5,5" telefon. oko 0,3m-0,4m ; kino 0,1m do 0,2m. Full HD(Gry)=23cm

7,4" mały tablet. oko 0,4m-0,6m ; kino 0,2m do 0,3m. Full HD(Gry)=31cm
10" duży tablet. oko 0,5m-0,75m ; kino 0,3m do 0,4m. Full HD(Gry)=42cm
12" monitor do auta. oko 0,6m-0,9m ; kino 0,3m do 0,5m. Full HD(Gry)=50cm

14" mały ekran w laptopie. oko 0,7m-1,1m ; kino 0,4m do 0,5m. Full HD(Gry)=59cm
15,6" ekran w laptopie. oko 0,8m-1,2m ; kino 0,4m do 0,6m. Full HD(Gry)=65cm
17,3" duży ekran w laptopie. oko 0,9m-1,3m ; kino 0,5m do 0,7m. Full HD(Gry)=73cm

20" mniejszy monitor. oko 1m-1,5m ; kino 0,6m do 0,8m. Full HD(Gry)=84cm
22" monitor na biurko. oko 1,1m-1,7m ; kino 0,6m do 0,9m. Full HD(Gry)=92cm
24" większy monitor. oko 1,2m-1,8m ; kino 0,6m do 0,9m. Full HD(Gry)=101cm
na tym jest G90

26" monitor do gier. oko 1,3m-2m ; kino 0,7m do 1m.4K=26"*2.1cm=od55cm Full HD(Gry)=109cm
28" duży monitor do gier. oko 1,4m-2,1m ; kino 0,7m do 1,1m.4K=od59cm Full HD(Gry)=od118cm
na tym leci G2

32" calowy ekran to ogromny monitor i małe tv na ścianę. oko 1,6m-2,4m ; kino 0,8m do 1,2m
Człowiek może siedzieć blisko celem pochłonięcia albo dalej celem ogarnięcia ekranu.
Proszę doliczyć wahania głowy. 4K=32"*2.1cm=67cm Full HD=32"*4,2cm=134cm
37" podobno to monitor. oko 1,9m-2,8m ; kino 0,9m do 1,4m. 4K=od78cm Full HD=od155cm

40" calowy telewizor = oko od ekranu 2m-3m pozwala na ogarnięcie całego ekranu naraz,
Bliżej, czyli 1m do 1,5m zaczyna się pochłonięcie jak w kinie, lub wirtualnej rzeczywistości,
a bliżej jak przekątna mało widać. 4K=40"*2.1cm=84cm Full HD=160cm

43" = oko 2,2m-3,3m ogarnięcie ekranu. Efekt kinowy to 1,1m do 1,6m od ekranu. Full HD=181cm.
50" = oko 2,5m-3,8m lub efekt kinowy 2-3PH czyli 1,2m do 1,9m. Full HD=210cm.

55" = oko 2,8m-4,2m ; kino 1,4m do 2,1m ; 4K=55"*2.1cm=od115cm. FullHD=od231cm.
To mój wybór na konsolę G10 (kompatybilny z G2(drugie i trzecie HDMI) i G90(przejście VGA->HDMI)) 3,5m od ekranu do sofy
W latach 2010-2019 rozpoczęło się 4K więc też obecne. Ustalam, że nie należy chodzić z telewizorem po pokoju
tylko zaaranżować sobie dwa miejsca do grania, normalne FullHD i kinowe 4K.

60" = oko 3,1m-4,7m ; kino 1,5m do 2,2m. Full HD=252cm
65" = oko 3,3m-5m ; kino 1,6m do 2,4m. 4K=137cm Full HD=273cm

70" = oko 3,6m-5,3m ; kino 1,7m do 2,6m. Full HD=294cm
75" = oko 3,8m-5,7m ; kino 1,9m do 2,8m. Full HD=315cm
85" = oko 4,3m-6,5m ; kino 2,1m do 3,2m. Full HD=357cm
98" = oko 5m-7,5m ; kino 2,4m do 3,7m. 4K=206cm Full HD=412cm
Przy zgaszonym/wyregulowany świetle obraz lepiej dociera do oka przez co odległości wydają się bliższe.
Jeśli postawić bliżej sofę lub ekran, to można sporo zaoszczędzić.

Ekran kinowy 4mx8m 352" i 10mx20m 880"

*G2 na 55" EGL 55e23uhds działa najlepiej w FullHD 1920*1080*50p Hz (pulpit)
Testowane z dwóch miejsc, 2m i 3,5m
Gry wygládajá dobrze w 1366*768, 1024*768, 1920*1080, zależy od gry.

Przy FullHD Trzeba włączyć tryb kinowy lub ekonomiczny to obraz jest filmowy (lepsze łączenia tekstur, szczegóły, kształty)
*G10 pozwoli na 4K 3840*2160 100 Hz wtedy tryb Gra albo Dynamiczny.
Attachments:
g2@55inch.jpg (435 Kb)
Post edited December 07, 2023 by Seb3.7
Przyszło i jest .... 1TB SDXC... druga po najszybszej z serii.

testuję czy prawdziwa, ale opakowanie i symbole na odwrocie karty podpowiadają, że tak...

https://rmprepusb.com/ programem RMPrepUSB_Portable_v2.1.746

test udany 100% karta prawdziwa

Sformatowane na NTFS 16kB jednostka alokacji, przy 37GB to tylko średnio 200MB a 4x mniej klastrów prawda?
Czy oznacza to, że będzie 4x szybciej? nie nie, ale szybciej ... o ile? o

HDD USB 2.0 kręci się u mnie z prędkością max 37MB/sek zapis (średnio 28)

SSD sata działa z prędkością max 400MB/sek zapis (średnio 180)

SDXC 1TB, 16kB klaster, kopiowanie folderu z zainstalowanym Tomb Raider Anniversary
do 81MB/sek (stałe) zapis przez SD card slot,
do 78MB/sek (stałe) zapis przez USB 3.0,
do 33MB/sek (stałe) zapis przez USB 2.0,
SDXC 1TB, 16kB klaster, kopiowanie folderu z zainstalowanym Dragon Age Origins
do 81MB/sek (średnio 50) zapis przez SD card slot, kasowanie plików max 640objektów/sek (540)
do 78MB/sek (średnio 45) zapis przez USB 3.0, kasowanie plików max 320 objektów/sek (300)
do 33MB/sek (średnio 24) zapis przez USB 2.0, kasowanie plików max 302 objektów/sek (280)

SDXC 1TB, 8kB klaster, kopiowanie folderu z zainstalowanym Tomb Raider Anniversary z dysku SSD
do 81MB/sek (stałe) zapis przez SD card slot,
SDXC 1TB, 8kB klaster, kopiowanie folderu z zainstalowanym Dragon Age Origins
do 81MB/sek (średnio 52) zapis przez SD card slot, kasowanie plików max 610objektów/sek (560)

Nie byłbym sobą gdybym teraz nie sformatował na NTFS 64kB klaster
SDXC 1TB, 64kB klaster, kopiowanie folderu z zainstalowanym Tomb Raider Anniversary
do 80MB/sek (stałe) zapis przez SD card slot,
do 78MB/sek (stałe) zapis przez USB 3.0,
do 33MB/sek (stałe) zapis przez USB 2.0,
SDXC 1TB, 64kB klaster, kopiowanie folderu z zainstalowanym Dragon Age Origins
do 80MB/sek (średnio 45 ) zapis przez SD card slot, kasowanie plików max 620 objektów/sek (540)
do 79MB/sek (średnio 45) zapis przez USB 3.0, kasowanie plików max objektów/sek (300 stałe)
do 33MB/sek (średnio 24) zapis przez USB 2.0, kasowanie plików max objektów/sek (280 stałe)

I to wygląda prawdziwie bo benchmark(wielokrotnie odpalany) podaje 92odczyt/82zapis czyli kosztem zapisu wzrósł odczyt o 2MB/sek przy zmianie 4kB->64kB ale na TeraBajcie wychodzi minus czterdzieści Giga.

""One more thing that may help you: NTFS automatically updates the last access time and date stamp on folders and files when NTFS traverses its B-tree folder structure. To enhance NTFS performance you can disable this behavior and reduce NTFS's operational overhead without significantly impairing functionality.

In the HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem Registry key, change the NtfsDisableLastAccessUpdate value of type REG_DWORD from the default value 0 (enabled) to 1 (disabled). This Registry value doesn't exist by default, so you need to enter it manually.""

A racja... Karta to SDXC Integral UltimaPro 1 TB, V30, (10), U3, A2... Raz, że miałem dobre doświadczenie z wersją 256GB to jeszcze lubię lokalne produkty i ta karta nie jest podrabiana jak pozostałe... ale jak GoodRam wypuści 1TB to biorę na testa bo spełnia te same warunki : )

./.. zostaje 8kB na G2, ale na G10 i G20 będzie już 16-64kB, na G90 najlepsze jest 4kB... chodzi o to, że gry mają coraz większe pliki i karty są coraz większe...ale do póki to nie jest karta z samymi plikami (np filmami) powyżej 100MB nie zwiększamy powyżej 64kB bo zje za dużo miejsca a jesli nie jest to medium pełne (np książek) plików mniejszych niż 4kB nie zmniejszamy klastra poniżej 4kB bo zwolni działanie karty... mówimy o dysku zewnętrznym... systemowy robimy zawsze 4kB chodzi o kompatybilność...
co namawia mnie jednak to zwiększenie żywotności karty (mniej klastrów do zapisu) sd oraz odrobine większe prędkości w porównaniu do 4kB przy konwersji 4kB na 8kB 1TB karty trzeba odddać ok 10GB co też lepiej niż 40GB przy 64kB... wystarczy tych testów
Attachments:
4kbdo4kb.png (32 Kb)
4do16do64.png (132 Kb)
8kb.jpg (77 Kb)
Post edited December 08, 2023 by Seb3.7