It seems that you're using an outdated browser. Some things may not work as they should (or don't work at all).
We suggest you upgrade newer and better browser like: Chrome, Firefox, Internet Explorer or Opera

×
Już wiecie, że tego lata świętujemy nie tylko klasyki, a gry poprzez pokolenia. Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować mały konkurs. Wystarczy, że odpowiecie w sposób kreatywny na pytanie: "W jaki sposób gry łączą pokolenia graczy?"

Co jest do wygrania?
• 5 kluczy do Frostpunka - pierwszej gry z gatunku society survival – połączenia gry survivalowej i symulacji społeczeństwa. Jako zarządca ostatniego miasta na Ziemi musisz zadbać zarówno o mieszkańców, jak i całą miejską infrastrukturę.

Co należy zrobić?
• W odpowiedzi na forum lub pod postem konkursowym odpowiedz na pytanie: W jaki sposób gry łączą pokolenia graczy?
• Wybierzemy 5 najciekawszych i najbardziej kreatywnych odpowiedzi.

Konkurs trwa do 11 czerwca 2022, godziny 23:59, a pełny regulamin znajdziecie na forum.
REGULAMIN KONKURSU

1. Organizator GOG Sp. z o.o., ul. Jagiellońska 74, 03-301 Warszawa, Polska (dalej zwany „Organizatorem”).

2. Opis konkursu. Do konkursu można przystąpić, kreatywnie odpowiadając na następujące wyzwanie:
"W jaki sposób gry łączą pokolenia graczy? w komentarzu pod postem na Facebooku, lub w odpowiedzi na post na naszym forum".
Zgłoszenie powinno zostać złożone w formie tekstu dodanego w komentarzach pod postem zawierającym ogłoszenie konkursu na profilu GOG.COM w serwisie Facebook, lub w odpowiedzi na post konkursowy na forum GOG.COM. Wybierzemy 5 najciekawszych zgłoszeń i przyznamy za nie nagrody.

3. Nagroda.
Pięciu zwycięzców otrzyma klucz na platformie GOG do gry "Frostpunk".

4. Czas trwania i zakończenie konkursu. Konkurs rozpoczyna się dnia 08.06.2022 i trwa do dnia 11.06.2022, do godziny 23:59 CET włącznie („Data Zakończenia”). Wszystkie zgłoszenia do konkursu są ważne wyłącznie jeżeli zostały odebrane przez Organizatora do końca dnia w Dacie Zakończenia. Organizator nie przyjmuje odpowiedzialności za nieczytelne, niekompletne, zagubione lub spóźnione zgłoszenia.

5. Możliwość uczestnictwa. Aby wziąć udział w konkursie, w chwili zgłoszenia uczestnik musi mieć ukończone 18 lat. Nie ma konieczności dokonywania zakupu. Uczestnik powinien zgłosić się do konkursu osobiście. Uczestnik ma obowiązek przestrzegać przepisów prawa obowiązujących w regionie, z którego zgłasza się do konkursu. Jeżeli przepisy prawa zabraniają uczestnictwa w konkursie lub je ograniczają, uczestnik ma obowiązek postępować zgodnie z takimi przepisami i nie może uczestniczyć w konkursie.

6. Wymagania dodatkowe. Uczestnik potwierdza, że wszystkie informacje dostarczone do nas w związku z niniejszym konkursem są i będą pełne i dokładne. Uczestnik zobowiązuje się, że jego zgłoszenie nie będzie zawierało treści, (i) które są lub w uzasadniony sposób mogą zostać uznane za szkodliwe, nękające, zniesławiające, oszczercze, obsceniczne lub naruszające prywatność innej osoby, lub (ii) których uczestnik nie może zgodnie z prawem ujawniać (w tym materiały naruszające prawa innych osób).

7. Warunki otrzymania nagrody. Nagrody nie podlegają negocjacji, wymianie, przeniesieniu ani zastąpieniu wypłatą gotówki. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni w formie odpowiedzi w wątku konkursowym na forum w ciągu maksymalnie 5 dni od Daty Zakończenia (niezależnie od tego czy wysłali swoje zgłoszenie na forum, czy pod postem na Facebooku). Zwycięzcy biorący udział w konkursie poprzez zgłoszenie na forum GOG, otrzymają nagrodę za pomocą wiadomości prywatnej na GOG.COM. W przypadku gdy zwycięzca wysłał swoje zgłoszenie pod postem konkursowym na Facebooku - zwycięzcy zostaną również oznaczeni w komentarzu pod postem z prośbą o samodzielne wysłanie do nas wiadomości prywatnej na Facebooku. Kod na grę będzie ważny do użycia przez rok od momentu wysłania nagrody. Aby odebrać nagrodę, musisz posiadać bezpłatne konto GOG i zaakceptować Umowę Użytkownika GOG.
8. Wykluczeni uczestnicy i zgłoszenia. Pracownicy Organizatora, podmioty zależne lub holdingi Organizatora, agenci, dostawcy i inne podmioty mające powiązania biznesowe z konkursem, a także członkowie ich rodzin i gospodarstw domowych. Organizator nie przyjmuje zgłoszeń: tworzonych automatycznie przez komputer, bota, skrypt lub inną technologię, tworzonych zbiorowo, fałszywych, podrobionych lub nieuczciwych, złożonych w imieniu innej osoby, dzięki hakowaniu, oszustwu lub fałszerstwu, rasistowskich, ksenofobicznych, seksistowskich, zniesławiających lub w inny sposób obraźliwych, niezgodnych z prawem lub niedopuszczalnych w opinii Organizatora, lub też niezgodnych z niniejszymi postanowieniami.

9. Wybór zwycięzców. Zwycięzców wybiera panel sędziowski na podstawie kreatywności, oryginalności i jakości prac. Decyzja panelu sędziowskiego jest ostateczna.

10. Własność zgłoszeń konkursowych i prawa własności intelektualnej. Organizatorowi nie przysługują żadne prawa własności do zgłoszeń konkursowych. Składając swoje zgłoszenie, uczestnik przyznaje Organizatorowi niewyłączne, międzynarodowe, bezpłatne i nieodwołalne prawo do wykorzystania, wyświetlania, publikowania, transmitowania, kopiowania, edytowania, zmieniania, przechowania, zmiany formatu i sublicencjonowania zgłoszenia konkursowego oraz towarzyszących mu materiałów dla celów marketingowych i innych celów komercyjnych.

11. Ochrona danych. Przystępując do konkursu, uczestnik przyjmuje do wiadomości, że dane osobowe dostarczone przez niego w ramach zgłoszenia konkursowego będą wykorzystywane i przechowywane przez GOG Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce (ul. Jagiellońska 74, 03-301 Warszawa). Wykorzystamy takie dane wyłącznie w celu zarządzania konkursem, tzn. kontaktowania się z uczestnikiem, oceny zgłoszeń, przyznania i dostarczenia nagród, ogłoszenia wyników oraz w celu wypełnienia ewentualnych wymogów prawnych i podatkowych. Nie sprzedajemy ani nie przekazujemy danych osobowych uczestników osobom trzecim. Podanie danych osobowych ma charakter dobrowolny, ale jest niezbędne do uczestnictwa w konkursie. Szanujemy prawo uczestników do prywatności, tzn. prawo dostępu, poprawiania i usuwania danych osobowych, a także prawo ograniczenia ich przetwarzania do określonych operacji. Uczestnik może również zlecić nam przeniesienie swoich danych lub całkowite zaprzestanie ich przetwarzania. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności GOG.

12. Podatek. Jeżeli wymagają tego obowiązujące przepisy prawa, do nagród może zostać dołączona kwota równa podatkowi od danej nagrody w formie pieniężnej. W takim przypadku nagroda pieniężna zostanie odliczona, a należny podatek zostanie opłacony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W niektórych przypadkach zwycięzca może być zobowiązany do zapłacenia podatku od nagrody zgodnie z lokalnymi przepisami prawa w kraju zamieszkania. Organizator nie zapewnia w tym zakresie żadnej pomocy.

13. Ograniczenie odpowiedzialności. W zakresie dopuszczalnym przez prawo, Organizator, jego pośrednicy i dystrybutorzy w żadnych okolicznościach nie ponoszą odpowiedzialności za żadne straty, szkody, uszkodzenia ciała lub śmierć zwycięzcy, lub uczestnika związane z przyjęciem nagrody, chyba że zostały spowodowane zaniedbaniem Organizatora, jego pośredników, dystrybutorów lub ich pracowników. Prawa ustawowe przysługujące uczestnikowi pozostają ważne i obowiązujące. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zgłoszenia konkursowe, które zostały zagubione, błędnie złożone, uszkodzone lub opóźnione podczas ich dostarczania, niezależnie od przyczyny.

14. Media społecznościowe. Uczestnik potwierdza, że konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, wspierany ani zarządzany, a także w żaden sposób powiązany z platformą społecznościową Facebook. Uczestnik w pełni zwalnia portal Facebook z odpowiedzialności w związku z konkursem.

15. Ogólne postanowienia. (a) Możemy przenieść całość lub część naszych praw na mocy niniejszego regulaminu na osobę trzecią bez uzyskania zgody uczestnika. Uczestnik wyraża zgodę na powyższe z zastrzeżeniem, że takie przeniesienie nie może mieć istotnego negatywnego wpływu na uczestnika. (b) W przypadku podejrzenia naruszenia niniejszego regulaminu, Organizator może, według własnego uznania, wykluczyć uczestnika z uczestnictwa w konkursie. (c) Organizator zastrzega prawo do unieważnienia, zawieszenia, anulowania lub zmiany konkursu, jeżeli wystąpi taka konieczność. (d) Niniejszy regulamin podlega przepisom prawa polskiego, a strony poddają się niewyłącznej jurysdykcji sądów polskich.

16. Pytania? Skontaktuj się z nami, korzystając z adresu support@gog.com, koniecznie z dopiskiem "Konkurs Frostpunk 06.2022".
Jak gry mogą łączyć pokolenia?
Cóż do gier zachęcił mnie ojciec wiele lat temu, jeszcze za ery Amigi - Shadow of the Beast, Putty Squad, później pojawiły się gry pecetowe z Raymanem na czele. Jak byłem dzieckiem to ojciec pomagał mi przejść trudniejsze etapy w grach, pamiętam, że czasami nie można był go oderwać od grania. Ojciec pokazał mi gry w które sam kiedyś grał typu River Raid, Manic Miner. etc. Zawsze jak grałem w jakieś gry to ojciec się interesował w co grałem co trwa do dziś.
Nawet teraz jak w coś gram to spogląda i komentuje, np. jak bardzo grafika i realizm się zwiększył od czasów Pac-Mana. W dzieciństwie kupował mi gry jako prezenty urodzinowe, a nawet jako niespodzianki np. Rayman uczy angielskiego. Na urodziny chodziliśmy kupować, gry w sklepach, jak nie mogłem pojechać to pamiętam, że ojciec pojechał i to nawet w grudniu a było wtedy dość mroźnie i późno, kupić mi Wormsy.
Gdyby sam miał dzieci, to pokazałbym im gry w które sam kiedyś grałem jak byłem młodszy.
W jaki sposób gry łączą pokolenia graczy?

Po pierwsze, dają możliwość wspólnej zabawy osobom z różnych pokoleń. Na przykład, w moich latach dziecięcych namiętnie grałem w Super Mario Bros. Mojej mamie również spodobała się gra i nieraz wspólnie spędzaliśmy długie godziny na przedniej zabawie. Był to sposób na wspólne, niewymuszone spędzanie czasu. Było to źródłem sporej radości i frajdy.

Po drugie, stare gry pozwalają młodszym graczom odkryć czar lat minionych. Wiele starych gier (choć, oczywiście nie wszystkie w takim samym stopniu) nadal trzymają się bardzo dobrze. Np. klasyczne przygodówki LucasArts zachowały swój urok i poczucie humoru - młodzi gracze mają okazję poznać zupełnie inną strukturę, wzorce i klimat, do których przyzwyczaiły ich nowoczesne gry, często naszpikowane efektami wizualnymi, które często skupiając się na powierzchowności zapominają o esencji, o tym soczystym growym "miąższu". Pod względem graficznym, "Dreamweb" jest wręcz archaiczna, lecz pod względem imersji nadal pozostaje majstersztykiem. Jest to doskonały przykład na to, że to nie grafika czyni grę wybitną (oczywiście jest ważnym aspektem, ale gra nigdy nie sprowadza się do niej), ale pomysł.

W czasach, gdy nie było takich możliwości graficznych, engine'owych, developerzy musieli być kreatywni. Musieli czymś przyciągnąć gracza. I pierwszym krokiem, jak sądzę, musiał być oryginalny pomysł. Nie szablon, gdyż bez mocarnej grafiki szablon szybko zostanie zapomniany. I tutaj, jak sądzę, można dać wskazówkę współczesnym dev'om dla tworzenia przyszłych gier - by nie skupiali się koniecznie na technikaliach, ale postawili na to, co pozwalało starym dev'om tworzyć rzeczy pionierskie, tj. postawić przede wszystkim na oryginalny pomysł, np. HoMM, Diablo itd.

Gry, poza tym, nie są wyłącznie dla młodych ludzi. Osoba ze starszego pokolenia może (np. na emeryturze) w końcu pozwolić sobie na trochę wolnego czasu i zasiąść sobie przy kawie i ciasteczku (i myszce lub padzie w ręku) przy ulubionej gierce, by w końcu odpocząć sobie po długich latach pracy. I nic nie stoi na przeszkodzie, by dziadek lub babcia, wspólnie z wnukiem, zmierzyli się w starciu z groźnym smokiem. Bardziej wytrawni gracze ze starszego pokolenia, z kolei, mogą porównać sobie jak wypadają klasyczne gry w porównaniu z nowymi trendami, by z wyższością stwierdzić: "A za moich czasów..."
Moim zdaniem gry łaczą pokolenia na wielu różnych płaszczyznach, przykładowo gry w realiach drugiej wojny światowej, pokazują jej przebieg historyczny, oraz aspekt ogromu tragedii ludzkich. Można "przeżyć" te opowieści naszych dziadków na własnej skórze. Inne gatunki gier, np. "Wiedźmin" - można zacząć przygodę od gry, a skończyć na pierwowzorze, czyli książce i zanurzyć się bardziej w fantastyczną krainę. Niektóre gry, potrafią scalać więzi rodzinne podczas rozgrywki, np. miło spędzony czas ojca z synem przy "heroes of might & magic". Podsumowując, gry potrafią budować drogi między pokoleniami i rzeczami ich dzielącymi (gra-książka).
Myśle że gry mogą łączyć pokolenia ze względu na ich uniewersalność i że świetnie się gra z osobami z innego pokolenia ponieważ każdy ma inne doświadczenia związane z grami i można się dzielić poradami np. Sposób na danego bossa czy też znalezienie jakiegoś easter egg'a.
A poza tym myśle że ogólnie granie w gry zbliża ludzi nie ważne czy to z tego samego czy innego pokolenia.
Gry są dla rozrywki, wyładowania się, zabicia czasu. Na niektórych grach można nawiązać znajomości np.: na grze Diablo 2 z 15 lat temu, znajomy się oświadczyłw grze i w prezencie ślubnym kupił najdroższą na tamte czasy zbroję dla swojej wybranki. Mój tata czasami lubi pograć w gry a ma prawie 70 lat, gustuje w grach strategicznych np Heroes 3 czy tam Red Alert 2. Ja z moim bratem mamy podobne jak i nie identyczne gusta co do gier. Kochamy strategie i gry RPG. Trzeba pamiętać, że gra ma sprawiać przyjemność, a nie szargać nasze newry. Sam do gier wracam jak tylko mam czas, bardzo przyjemnie się spędza czas przed jakiś ciekawym RPG-iem np Skyrim. Poraz kolejny można przechodzić tam fabułę nowszym buildem. Niestety nowsze produkcje są tylko dla tych co lubią grafikę, całą grę się przechodzi w około 24h a cena ich to 200+. Nie ma co wspominać gry MMO lub na smartfona, tam albo płącisz albo jesteś farmą dla tych co płącą lub grindują po 20h/dobę. Życzyłbym żeby twórcy gier robili gry dla graczy a nie tylko dla zarobku.
Kiedy pytają mnie w jaki sposób gry łączą pokolenia graczy?
- Moim zdaniem to nie ma tak, że łączy albo że nie łączy. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałbym, że Gothiczka. Ekhm... Gothic noc kruka, który wciągnął mnie bez opamiętania, kiedy sobie nie radziłem, kiedy byłem sam, grałem właśnie w niego. I co ciekawe, to właśnie przypadkowe spotkania wpływają na nasze życie. Chodzi o to, że kiedy poznajesz nowych ludzi, starszych od siebie, którzy grają w gry, dzielą się doświadczeniami z gry i okazują emocje, które są wyzwalane przez nią, wyznaje się pewne wartości, nawet pozornie uniwersalne, bywa, że nie znajduje się zrozumienia, które by tak rzec, które pomaga się nam rozwijać. Zaraz po mnie grał mój młodszy brat. Ja miałem szczęście, by tak rzec, ponieważ je znalazłem. I dziękuję życiu. Dziękuję mu, życie to śpiew, życie to taniec, życie to granie. Wielu ludzi pyta mnie o to samo, ale jak ty to robisz?, skąd czerpiesz tę radość? A ja odpowiadam, że to proste, to umiłowanie do grania, to właśnie ono sprawia, że dzisiaj na przykład programuję, a jutro... kto wie, dlaczego by nie, oddam się pracy społecznej i będę ot, choćby zbierać... znaczy... rzepę.
Gry łączą nie tylko pokolenia.

Ale po kolei.

1. Raz w tygodniu grywam w Civ (ostatnio w 6 ale graliśmy wcześniej w 5 i w Beyond'a) z bratem i ojcem po sieci.
2. Staram się raz w tygodniu grać z moimi dziećmi (przez stem linka) w coopy 4 osobowe i nie tylko coopy z dziećmi (bo mam trójkę). Przeszliśmy wiele gier (lovers in dangerous time and space, tomb rider'a, magica, castle crushers, overcooked ....)
3. Grywam w DOTkę gdzie poznałem wiele osób, niektórzy 20 lat młodsi, niektórzy starsi. A do tego z wielu różnych krajów.
4. Wisienka na tort. Nie tylko gry komputerowe łączą. Co roku całą rodziną wpadamy na Pyrkon by grać, patrzeć na gry i rozmawiać o grach (komputerowych, planszowych i RPG). Poznajemy wielu ciekawych ludzi. Bardzo zróżnicowanych.

Więc wniosek prosty, gry łączą ludzi.
W jaki sposób gry łączą pokolenia graczy?

- Wchodzisz na forum GOG a tam silnik na którym działa forum, jego funkcjonalność i interfejs pamięta czasy Twoich dziadków, kiedy jeszcze nie było Cię na świecie.

- Wchodzisz na GOG.com na stronę Summer Sale 2022 a tam nazewnictwo, które zrozumieją tylko Twoje prawnuki. Biorąc udział w giveawayu JAK PROS - zastanawiasz się czy w 2022 roku z powszechnego użycia w języku polskim zniknęły już wyrazy i synonimy takie jak: wyprzedaż, prezent, darmówka, gratis, podarunek, zawodowiec, spec, profesjonalista, wyjadacz, entuzjasta, weteran.

- Masz 12 lat, jesteś dziewczynką - odpalasz GOG Galaxy, wchodzisz w zakładkę "Odkrywaj" a tam GOG namiętnie sugeruje Ci, że gry dla dorosłych panów z obrazkami lolicon, nagimi biustami, innymi organami, różnymi przyrządami i czynnościami to idealne Gry dla Ciebie.
Post edited June 09, 2022 by SzmaragdowaEnklawa
Grał Ojciec, grała Matka
Grał sąsiad i sąsiadka...
I ja także w gry wciąż grałem,
w Grającej Damie się zakochałem;
Gracz Ksiądz ślub nam dał;
Gracz organista grał;
... a po roku Coś przybyło
i to także Graczem było :)
Zadajecie pytanie w jaki sposób gry łączą graczy, a nie dostrzegacie skali tego zjawiska, miliony graczy na całym świecie, jedni robią to dla towarzystwa, inni wolą grać solo, nie liczy się to z jakiego powodu grasz, ale to że każdy znajduje w ten świat ucieczkę od problemów świata codziennego, przeżycie przygód, których być może nigdy w życiu nie byli by stanie przeżyć, udać się w miejsca o których się nawet nie śniło i nie musieć posiadać małej fortuny, jedni dla chwili odprężenia, relaxu inni być może dla zabicia czasu, a może właśnie rozwoju wewnętrznego, jeszcze inni może w poszukiwaniu inspiracji lub rozwiązania dręczącego ich problemu... Można by tak pewnie wymieniać w nieskończoność posty o maksymalnej długości były by ograniczeniem i nie wyczerpać tematu, w skrócie można powiedzieć takie spełnienie dziecięcych marzeń na wyciągnięcie ręki o ile tylko tego potrzebujesz.
Co? Gry.
Co robić? Łączyć.
Jak? Międzypokoleniowo.
Gdzie? Przestrzeń wirtualna/realna.
Kiedy? Przeszłość/teraźniejszość/przyszłość.
Kto? Pokolenie-junior.
Kto(1)? Pokolenie-wiek średni.
Kto(2)? Pokolenie-senior.
Cel? Rozrywka/wymiana doświadczeń/wspólne spędzanie czasu wolnego.
Sposób? Audiowizualna interakcja sensoryczno-motoryczna.
Działanie? Fizyczna kontrola-wirtualne wykonanie.
Komunikacja? Tekst/głos/wizja.
Skutki? Uboczne.
Zastrzeżenia? Limit czasowy.
Wnioski? Pozytywne.
Przewodowo lub bezprzewodowo. W Multiplayer'a lub Online Serwera, oj a nawet i w sngleplayer'a zdarzało się grać na kolejki np. z dokładnie odliczającym czas młodszym bratem (ړײ)‎ Pytanie konkursowe zręcznie ułożone ma dwa aspekty poruszone, a ja myślę, że sedno jest tu jedno:
Napisałbym zabawne dialogi NPC, grafika, nostalgia, rywalizacja, ale w istocie chodzi tutaj o wywoływanie emocji. Tym sposobem powstają relacje integrujące pokolenia czy przeciwieństwa (ツ)
Gry zawsze łączyły, łączą i będą łączyć pokolenia graczy. Gra jest to źródło rozrywki i niezależnie od wieku jest to odskocznia od problemów świata realnego. Najlepszym przykładem tego jestem ja, stary zgred, który nie raz zarwał popołudnie grając z synem, siostrzeńcem i znajomymi w gry gdzie rozstrzał wiekowy to co najmniej 3 pokolenia. Zwłaszcza gry online gdzie spotykają się gracze od 10 do nawet 60 lat i każdy z każdym rozmawia jak z równym. Nie ma barier jest jedna wielka rodzina graczy a jej celem jest czerpać przyjemność z tej formy rozrywki.