It seems that you're using an outdated browser. Some things may not work as they should (or don't work at all).
We suggest you upgrade newer and better browser like: Chrome, Firefox, Internet Explorer or Opera

×
Uważana przez wielu za pierwszego programistę komputerowego na świecie, Ada Lovelace była angielską matematyczką i pisarką urodzoną w 1815 roku. Współpracowała z wynalazcą Charlesem Babbage przy jego maszynie obliczeniowej, Analytical Engine, i opublikowała to, co teraz nazwalibyśmy programem komputerowym do generowania liczb Bernoulliego. Podczas gdy Babbage pisał wcześniej fragmenty programów, program Lovelace był najbardziej kompletnym i najbardziej rozbudowanym.

Co ważniejsze, była pierwszą osobą, która przewidziała twórczy potencjał Analytical Engine. Lovelace wyjaśniła, w jaki sposób może zrobić o wiele więcej niż tylko liczyć i może potencjalnie tworzyć muzykę i sztukę. Jej wizja możliwości obliczeniowych nie miała sobie równych w żadnym z jej rówieśników i pozostała niezauważona przez około sto lat. Ten błąd został jednak naprawiony i teraz 11 października jest znany jako Dzień Ady Lovelace – międzynarodowe świętowanie osiągnięć kobiet w nauce, technologii, inżynierii i matematyce (STEM). Jego celem jest zwiększenie udziału kobiet w tych dziedzinach, a tym samym stworzenie nowych wzorów do naśladowania, które zachęcą więcej dziewcząt do podjęcia tych karier i będą wspierać kobiety, które już w nich pracują.

Dzięki osiągnięciom Ady możemy dziś cieszyć się tym, co kochamy najbardziej – grami wideo. Chcielibyśmy jej podziękować i uczcić ten wyjątkowy dzień w prawdziwie GOGowy sposób: dając wam specjalne promocje na niesamowite gry logiczne i symulacyjne, które bez wątpienia zainteresowałyby samą Adę Lovelace!

Kilka przykładów: while True: learn () (-33%), SpaceChem (-75%), 7 Billion Humans (-50%).

Promocja trwa do 17 października 2022, do godz. 15:00.
Super! Uwielbiam Ade, uwielbiam proggramowanie, uwielbiam giery. Dlaczego nie połączyć tych rzeczy.

Dzięki GoG
Jak z tą Adą właściwie jest – to faktycznie znacząca postać, czy raczej kolejny przykład dorabiania faktów do ideolo?
Mam wielki szacunek do dziewczyn programistów i matematyków, ale to dorabianie na siłę historii przypomina mi falę namiętnego szukania śladów LGBTQWERTY w historii sztuki i nauki, jakby to, co się nosi w spodniach, miało kluczowe znaczenie dla oceny ludzkich osiągnięć.
avatar
ciemnogrodzianin: Mam wielki szacunek do dziewczyn programistów i matematyków
Bycie dziewczyną programisty czy matematyka, to jest wyzwanie ;)

Cuda języka polskiego zauważone przez moją lepszą połowę.
Programistek i matematyczek.
avatar
ciemnogrodzianin: Mam wielki szacunek do dziewczyn programistów i matematyków
avatar
topolla: Bycie dziewczyną programisty czy matematyka, to jest wyzwanie ;)

Cuda języka polskiego zauważone przez moją lepszą połowę.
xD
Faktycznie.