It seems that you're using an outdated browser. Some things may not work as they should (or don't work at all).
We suggest you upgrade newer and better browser like: Chrome, Firefox, Internet Explorer or Opera

×
Wymagania minimalne na gog.com gier

Witam.

Mój wątek będzie dotyczył wymagań minimalnych na gog.com.
Gog.com - pełna nazwa to Good Old Games. Od "old games" - trochę oczekuję w miarę możliwości niskich wymagań sprzętowych.
Mam zwykłego laptopa biurowego (tak do gier również) - Intel Cora I3-4005U, 1,7Ghz i 8GB ramu.
No i teraz większość STARYCH (lata 80, 90', a powoli nawet lata 00') gier które włączam ich strony ma minimalne wymagania 1,8 Ghz. No i rozumiem, że to mogą być wymagania zalecane. Ale czy na pewno to są wymagania minimalne? Teraz dla przykładu włączyłem grę CLASH https://www.gog.com/game/clash - o ile dobrze rozumiem Ona się włącza na dosie ... więc PO CO wymaganie 1,8 GHz są napisane? I co mogę z tym zrobić, żeby to trochę "urealnić". Bo rozumiem, że dla większości "pro graczy" (posiadających komputer do grania) - to wogóle nie jest problem.
Z drugiej strony wyobrażam sobie, że wiele osób może się wstydzić zgłaszać taki problem, że będą ocenieni jako "biedni", że "ich nie stać". Sam też lekko taki wstyd odczuwam, ale ponieważ zależy mi na tym, żeby gog.com się rozwijał bo piszę o tym.

Co sądzicie, co warto z tym zrobić? I jak? Bo przypuszczalnie problem jest "mało widoczny" i będzie "mało widoczny" bo wymagałby odwagi przyznania się do słabego komputera.
This question / problem has been solved by Ostatni Banitaimage
proszę usunąć post
Post edited March 15, 2022 by ban1cjusz
avatar
Swistakkr: ...
Dokładnie tak, jak napisał kolega powyżej. DOSBox, żeby emulować DOS-a potrzebuje odpowiedniego sprzętu. To nie jest natywne odpalanie DOS-a, jak kiedyś. Każdy emulator musi mieć swoje wymagania. Popatrz na emulatory konsol, które wymagają dużo lepszego sprzętu niż sprzęt znajdujący się w konsolach. Stąd te minimalne wymagania. Co do komputera, to absolutnie nie ma czego się wstydzić. :) Po pierwsze, posiadanie takiego czy innego komputera nie jest powodem do wstydu samo w sobie. Po drugie, jest tu mnóstwo osób, które dysponują słabym, jak na dzisiejsze standardy, sprzętem.
Post edited December 15, 2020 by Sarafan
avatar
Ostatni Banita: Kierowniku ale zauważ, że ty masz procesor z dwoma rdzeniami i czteroma wątkami, a w wymaganiach jest podane jeden rdzeń 1.8Ghz, p sam windows 7 ma minimalne wymagania 1.0 Ghz, a gra odpala się przez emulator dosa.
Dziękuję za odpowiedź.
Hmmm.... to tego nie wiedziałem. To widać, że brakuje mi podstawowej wiedzy informatycznej. Tym samym grupa ludzi których dotyczy problem się znacząco zawęża.

Bo ktoś musi:
a) mieć słaby sprzętem na jednordzeniowym procesorze (przypuszczalnie na Windowsie XP lub Windowsie 7) przydałby się statystyki, istnieje duże prawdopobieństwo, że nie jest to liczna grupa
b) mieć kilkurdzeniowy proces, ale NIE rozumieć co to znaczy (mój przykład). Ta grupa wydaje się też, że nie jest zbyt liczna bo młodzi gracze raczej jeśli chcą grać w nowe gry to często orientują się co i jak jest potrzebne do nowych gier. "Starych nie technicznych" graczy (po 30stce) przypuszczalnie jest nie tak dużo. A może jest? Ale to chyba jest nie policzalne
c) wstydzić się to zgłosić na forum - bo na forum mogą dostać podpowiedzi ;)

Wydaje się, że generalnie problem adresowany przeze mnie w pierwszym poście dalej istnieje, ale ma dużo mniejszą skalę. Pytanie czy istnieje łatwe rozwiązanie? Pozornie tak. Wystarczyłoby dodać w minimalnych wymagania systemowych informację która się wyświetli po nasunięciu na procesor LUB na dole informacji minimalnych standardowe pole "więcej informacji o wymaganiach minimalnych" lub "FAQ o minimalnych wymaganiach". W praktyce oznacza to zmianę w sklepie internetowym z tysiącami produktów w wielu językach - więc jest to trudne do wdrożenia i raczej dotyczy ograniczonej liczby graczy, więc chyba jest nie opłacalne. To na moje oko raczej wyczerpuje wstępnie temat. Mogę go zostawić otwartego bardziej z ciekawości i celów dyskusyjnych.


ps jeśli dobrze rozumiem rozumiem, że wielordzeniowość nie jest ro takie rozwiązanie "bez końca" ( https://antyweb.pl/wiele-rdzeni-w-procesorze-tez-daliscie-sie-nabrac/ ).
avatar
Swistakkr: ...
avatar
Sarafan: Dokładnie tak, jak napisał kolega powyżej. DOSBox, żeby emulować DOS-a potrzebuje odpowiedniego sprzętu. To nie jest natywne odpalanie DOS-a, jak kiedyś. Każdy emulator musi mieć swoje wymagania. Popatrz na emulatory konsol, które wymagają dużo lepszego sprzętu niż sprzęt znajdujący się w konsolach. Stąd te minimalne wymagania. Co do komputera, to absolutnie nie ma czego się wstydzić. :) Po pierwsze, posiadanie takiego czy innego komputera nie jest powodem do wstydu samo w sobie. Po drugie, jest tu mnóstwo osób, które dysponują słabym, jak na dzisiejsze standardy, sprzętem.
Rozumiem. Dziękuję za wyjaśnienie, faktycznie o tym zapomniałem, że to pewnie nie dos tylko emulator. Moja wiedza około informatyczna widać, że wyparowała.
Zgodzę się, że emulatory mogą wymagać dużo lepszego sprzętu niż samego konsole.
Zgodzę się, że to nie powód do wstydu, równocześnie myślę, że to trzeba raczej często powtarzać, bo z mojej perspektywy jeśli ktoś generalnie jest "biedny" i ma też "słaby komputer" to może odczuwać wstyd. Więc zgodzę się, żę mówienie, że to okej "że ktoś ma słaby komputer" jest ważne i może obniżać szansę na wystąpienie tego wstydu.
Równocześnie wstyd to jedna z najbardziej blokujących działania ludzi emocji (patrz np; wystąpienie Brene Brown Potęga Wrażliwości https://www.youtube.com/watch?v=iCvmsMzlF7o ) - więc uważałbym z oceną. Bo realnie powiedzenie "nie wstydź się" - może przybliżać rozwiązanie, ale nie koniecznie rozwiązuje "duży" , "złożony" problem (tak, tak wiem, forum o grach nie jest przestrzenią do rozwiązywania problemów związanych ze wstydem od tego jest psycholog i terapia, po prostu zwracam uwagę na powagę zjawiska).
Post edited December 15, 2020 by Swistakkr
proszę usunąć post
Post edited March 15, 2022 by ban1cjusz
avatar
Ostatni Banita: Mimo, że bardzo lubie grać i nigdy nie miałem sprzętu z najwyższej półki nie uważam, żeby był to powód do wstydu :) Szczególnie dzisiaj, gdzie karta graficzna może kosztować tyle co dobrej klasy komputer sprzed lat :)
Moja historia kart graficznych jakie posiadałem to :
Riva Vanta TNT
Geforce 5500
Geforce 7300 gddr3
Radeon 3850
Radeon 6850
Obecnie laptopowy Radeon RX 560X
Raz bywało troszkę lepiej, a raz gorzej, nigdy nie miałem topowej karty, ale nie przyszło mi do głowy, żeby z tego powodu się wstydzić, no ale może to też zależy od pokolenia z jakim się wychowaliśmy, garstka kolegów która interesowała się grami jechała na podobnym sprzęcie, a reszta w ogóle się tym nie interesowała :)
Wracając do procesora, wydajność jednego rdzenia jest istotna, szczególnie w starych produkchach, a ilość Mhz nie do końca odzwierciedla prawdziwą moc procesora, ja mam stary biurowy laptop z pentium p6200 2,13 GHz i na pewno on jest dużo gorszy od twojego 1,7 GHz :) dam nawet prostszy przykład, dajmy taki stary leciwy model np. Jednordzeniowe Pentium IV 3200 Mhz, on jest dużo wolniejszy od współczesnych procesorów w których są upchanę nowe technologiè, moim zdaniem nie trzeba się tym przejmować tylko odpalć grę i grać i mrtwić się dopiero jak coś będzię źle działać, ale wtedy trzeba jeszcze wykluczyć konflikt softwerowy zanim zaczniemy obwiniać hardware.
Rozumiem :). Dzięki za odpowiedź. Nie mam na ten moment nic nowego do dodania.