It seems that you're using an outdated browser. Some things may not work as they should (or don't work at all).
We suggest you upgrade newer and better browser like: Chrome, Firefox, Internet Explorer or Opera

×
Pora na Wspominkowy Czwartek! W tym tygodniu wyruszymy nie tylko do jednego, odległego wszechświata, ale dwóch!

W The Longest Journey, perfekcyjnej grze przygodowej, możesz odwiedzić ponad 150 wspaniałych miejsc, a pasjonująca fabuła pozwoli ci przenikać cienkie linie między dwoma równoległymi światami, aby podjąć próbę zachowania równowagi między porządkiem a chaosem, magią a nauką oraz marzeniami a rzeczywistością.



polecane przez Asię z Comms Team


Pierwsze spotkanie z April Ryan miałam, kiedy byłam jeszcze nastolatką. Wątek wielowymiarowych podróży był czymś, czym byłam zafascynowana, a bliźniacze światy Arkadii i Stark przypominały mi na wiele sposobów ""Niekończącą się opowieść"", którą kochałam jako dziecko. TLJ urzeka wykreowanymi postaciami, fascynującą historią, którą odkrywasz na nowo za każdym razem, oraz muzyką, która sprawia, że gra zyskała status kultowej.


Seria Wspominkowy Czwartek jest realizowana we współpracy z The Video Game History Foundation, organizacją non-profit zajmującą się ochroną starszych gier i nauczaniem historii gier wideo. Jeśli podoba ci się to, co The Video Game History Foundation robi w zakresie ochrony gier i chcesz ich wspierać, zachęcamy do odwiedzenia ich strony dla wspierających.
Potwierdzam - jedna z najlepszych fabuł w grze, jaką widziałem - niebanalne postacie i światy. Polecam zagrać zwłaszcza z modem HD
Gra ma jedną zasadniczą wadę dla mnie... Jest przygodówką. :D To mnie skutecznie odstrasza, gdyż moje doświadczenia z tym gatunkiem zamykają się w konieczności podglądania solucji lub używania wszystkiego na wszystkim. :) Mam jednak parę pozycji z tego gatunku do ogrania, więc może kiedyś przyjdzie czas i na The Longest Journey. Ogólnie z grą nie miałem nigdy styczności, ale słyszałem same superlatywy. Wiele dobrego mówiło się w okolicach premiery także na temat spolszczenia.
Dwie części Dreamfalla były imo świetne. Chętnie zagrałbym w jakiś remaster/remake pierwszego The Longest Journey, bo niestety od kilku prób podejścia do niego się odbiłem :P
Post edited December 16, 2021 by erbello
Dobra przygodówka nie jest zła. A ta jest naprawdę wyjątkowa. Pamiętam niesamowity klimat.
@Sarafan – ja tam lubię przygodówki mimo że mam tak samo, często się zacinam, często próbuję brute force. Nadal sprawiają mi frajdę.
avatar
Sarafan: Gra ma jedną zasadniczą wadę dla mnie... Jest przygodówką. :D To mnie skutecznie odstrasza, gdyż moje doświadczenia z tym gatunkiem zamykają się w konieczności podglądania solucji lub używania wszystkiego na wszystkim. :) Mam jednak parę pozycji z tego gatunku do ogrania, więc może kiedyś przyjdzie czas i na The Longest Journey. Ogólnie z grą nie miałem nigdy styczności, ale słyszałem same superlatywy. Wiele dobrego mówiło się w okolicach premiery także na temat spolszczenia.
Polecam zagrać, mój brat nie przepada za przygodówkami, ale akurat tą akurat skończył. Ja pierwszy kontakt z tą grą miałem styczność dzięki wydawnictwu Extra Gra, gdzie za niecałe 30 zł dostawało się dwie płyty CD (oryginalnie gra była wydawana na 4 płytach CD), instrukcję oraz składany box.

Spolszczenie jest naprawdę wysokiej jakości, w dodatku jej ukończenie zajmuję około 19 godzin, co jest świetnym wynikiem, jak na grę przygodową. Warto zaznaczyć, że byłą to pierwsza przygodówka w magazynie CD-Action, która dostała dychę i nie bez powodu.
avatar
goliat17: Polecam zagrać, mój brat nie przepada za przygodówkami, ale akurat tą akurat skończył. Ja pierwszy kontakt z tą grą miałem styczność dzięki wydawnictwu Extra Gra, gdzie za niecałe 30 zł dostawało się dwie płyty CD (oryginalnie gra była wydawana na 4 płytach CD), instrukcję oraz składany box.
eXtra Grę pamiętam doskonale, podobnie jak jej kampanię promocyjną (nekrolog pirata). :) To była pierwsza w historii Polski seria, w której wydawano gry w tak niskich cenach. Później nastąpiły czasy eXtra Klasyki i innych. :) Kartonowy box to też była fajna sprawa, ale szkoda, że trochę odbiegał on rozmiarem od królujących wtedy big boksów ze sklepów. Kurła, kiedyś to było... :D
avatar
goliat17: Spolszczenie jest naprawdę wysokiej jakości, w dodatku jej ukończenie zajmuję około 19 godzin, co jest świetnym wynikiem, jak na grę przygodową. Warto zaznaczyć, że byłą to pierwsza przygodówka w magazynie CD-Action, która dostała dychę i nie bez powodu.
Jeśli dobrze pamiętam, to dychę otrzymała nie tyle sama gra, co jej spolszczenie (ale to było tak dawno temu, że mogę się mylić!).
Sama gra otrzymała 10, spolszczenie dostało +9, przy czym autor zaznaczył, że nie ograł do końca polskiej wersji, dlatego nie dał pełnej dychy. Od czasu do czasu lubię przeglądać starte numery.

A co do Extra Klasyki i Extra Gra, nie były pierwszymi tani seriami, polecam zapoznać się z moimi wpisami na blogu CD-Action historia tanich serii gier oraz kioskowa dystrybucja, gdzie przed Extra Grą był przecież nieco zapomniany Cool Games. Wcześniej IPS Computer Group wydawał zieloną serią, wydawał też Kolekcję Klasyki Komputerowej od 1992 r. (większość graczy kojarzy ją z wersją z 2006 roku i głosem Piotra Fronczewskiego).

Ponadto warto wspomnieć tutaj o magazynie CD-Action, który dając cało płytowe pełne wersje gier wymusił na polskich dystrybutorach zmianę podejścia do nabywców gier. Extra Gra oraz Extra Klasyka to pierwsze tanie serie, gdzie oprócz niskiej ceny mieliśmy zagwarantowano standardowo polską wersję językową, bardzo często wysokiej jakości.
avatar
goliat17: A co do Extra Klasyki i Extra Gra, nie były pierwszymi tani seriami, polecam zapoznać się z moimi wpisami na blogu CD-Action historia tanich serii gier oraz kioskowa dystrybucja, gdzie przed Extra Grą był przecież nieco zapomniany Cool Games. Wcześniej IPS Computer Group wydawał zieloną serią, wydawał też Kolekcję Klasyki Komputerowej od 1992 r. (większość graczy kojarzy ją z wersją z 2006 roku i głosem Piotra Fronczewskiego).
Masz rację! Cool Games pamiętam, ale zdaje się, że nie były to premierówki, jak w przypadku eXtra Gry.
avatar
goliat17: Ponadto warto wspomnieć tutaj o magazynie CD-Action, który dając cało płytowe pełne wersje gier wymusił na polskich dystrybutorach zmianę podejścia do nabywców gier. Extra Gra oraz Extra Klasyka to pierwsze tanie serie, gdzie oprócz niskiej ceny mieliśmy zagwarantowano standardowo polską wersję językową, bardzo często wysokiej jakości.
Czasopisma to wiadomo. :) Zaczęło się od CDA, a później pełne wersje trafiały też do innych czasopism. Ale to nie były gry premierowe, a zaleta eXtra Gry polegała właśnie na tym, że w serii pojawiały się wyłącznie tytuły, które dopiero wchodziły na nasz rynek. Gdzie dzisiaj można kupić na premierę grę za równowartość tamtejszych 30 zł? :)
Extra gra to było to takie kioskowe wydanie z płytą i jakimś kartonem formatu czasopisma? W tym Painkiller miał też premierę? Bo na pewno pamiętam Giants: Citizen Kabuto (to był hit w takiej cenie premierowej), Hotel Giant i chyba pierwszą część Sniper Elite.
avatar
ssling: Extra gra to było to takie kioskowe wydanie z płytą i jakimś kartonem formatu czasopisma? W tym Painkiller miał też premierę? Bo na pewno pamiętam Giants: Citizen Kabuto (to był hit w takiej cenie premierowej), Hotel Giant i chyba pierwszą część Sniper Elite.
Dokładnie, kioskowe wydanie z kartonowym pudełkiem formatu czasopisma do własnoręcznego złożenia. Painkillera to nie CD Projekt wydawał. Na pewno było Giants, był Traffic Giant, Original War, Hotel Giant, The Longest Journey, Gorasul i coś jeszcze. Sniper Elite nie pamiętam. Ogólnie seria nie utrzymała się jakoś przesadnie długo na rynku, ale była swego rodzaju przełomem.

Edit: Teraz patrzę, że The Longest Journey to dopiero trafiło do serii eXtra Gra Wielkie Hity, a nie do serii premierowej: https://lowcygier.pl/forum/viewtopic.php?t=18586. Zapomniałem też, że po latach wskrzeszono serię i tam rzeczywiście ukazał się Painkiller.
Post edited December 18, 2021 by Sarafan
To Sniper musiał w czymś innym być, ale pamiętam go też z kiosków jak do gimbazy chodziłem.

Casanova w ogóle, zapomniałem że taka gra była :O
Painkillery to wydawany był w serii Dobra Gra, trafił tam również dodatek, jak i Czarna Edycja. Wydawał to bodajże Axel Springer, wydawca magazynu Play.

Co do Cool Games to zdarzały się tam premierówki na polskim rynku, były to choćby Rage of Mages 2, Seven Kingdom, Tonic Trouble, Grand Touring.

A co do Extra Gry i Extra Klasyki niektóre tytuły tam debiutowały, jak Ring, Messiah, The Devil Inside, Casanova,, ale większość miała swoją normalną premierę w Polsce, przy czym należy zaznaczyć, że polskie premiery gier były w początkach Extra Gry i Extra Klasyki wydawane nawet z półrocznym opóźnieniem.
Post edited December 19, 2021 by goliat17