It seems that you're using an outdated browser. Some things may not work as they should (or don't work at all).
We suggest you upgrade newer and better browser like: Chrome, Firefox, Internet Explorer or Opera

×
Na GOG.COM mamy kolejną okazję do świętowania! W przyszłym tygodniu czekają nas 20. urodziny serii Red Faction. Ta znakomita strzelanka od Volition skończy 20 lat dokładnie 22 maja.

Red Faction została wydana po raz pierwszy w 2001 r. na PlayStation 2 i Windowsa, a potem seria została szybko dostosowana również do innych platform. Aby uczcić dwudziestolecie powstania tej gry, chcielibyśmy opowiedzieć wam o częściach tej serii, które są obecnie dostępne.



Do tej pory powstały cztery części Red Faction i wszystkie można znaleźć na GOG.COM. Zacznijmy od tej, która wszystko zapoczątkowała, czyli oryginalnej Red Faction.

Red Faction

Pierwsza część Red Faction została wydana w 2001 r. na PlayStation 2 i Windowsa, a następnie na macOS. To pierwszoosobowa strzelanka science-fiction, której akcja rozgrywa się na Marsie w 2075 roku. Gracz wciela się w postać Parkera, górnika, który przybył na Marsa w poszukiwaniu życia lepszego niż na Ziemi.



Niestety na miejscu okazało się, że w kolonii szerzy się plaga, a korporacja bezdusznie wykorzystuje swoich pracowników. Zadaniem Parkera jest wywalczyć sobie drogę na szczyt korporacji Utor, aby dowiedzieć się, kto stoi za plagą i zapobiec rozpadowi kolonii.

Red Faction dobrze wykorzystuje silnik Geo-Mod, który daje graczom pełną kontrolę nad niszczeniem otaczającego ich środowiska. We wcześniejszych grach niszczenie poziomów odbywało się tylko dzięki z góry zaprogramowanym akcjom, a Red Faction było pierwszą pozycją, która dała graczom narzędzia do kompletnego niszczenia niektórych krajobrazów i budynków.

Red Faction II

Na fali popularności pierwszej części Red Faction Volition stworzyło jej kontynuację, Red Faction II, która została wydana na PlayStation 2 w 2002 r., a na Gamecube, Xboxa i Windowsa nieco później, w 2003 r. Akcja Red Faction II ma miejsce pięć lat po wydarzeniach z pierwszej części.



Korporacja Utor upadła. Na jej miejsce powstała Earth Defense Force (EDF), której celem jest ponowne zjednoczenie korporacji z naciskiem na rozwój superżołnierzy. Jednak badania EDF nie były prowadzone ostrożnie i wkrótce doszło do tego, że ich dane wyciekły do kryminalnego półświatka. Współpracując ze swoimi sojusznikami, gracz musi odnaleźć i powstrzymać przestępców przed wykorzystaniem dostępnych im informacji.

W Red Faction II rozbudowany został również lokalny tryb dla wielu graczy. Dodano do niego tryb deathmatch oraz tryb zdobywania flagi na ponad 40 różnych mapach.

Red Faction Guerrilla

Red Faction Guerrilla to pierwsza część serii, która została wydana na konsole nowej generacji – PlayStation 3 i Xboxa 360 w 2009 roku. Począwszy od tej części, seria zaczęła zmierzać w nieco innym kierunku – wprowadzono trzecioosobową perspektywę, która odróżnia ją od poprzednich dwóch tytułów.

Red Faction Guerrilla rozgrywa się w otwartym świecie, a gracz wciela się w postać Aleca Masona, który współpracuje z Red Faction i ma za zadanie pomóc w obaleniu tyrańskiej Earth Defense Force na Marsie.



Trzecioosobowa perspektywa została wprowadzona po to, aby gracze mogli docenić piękno otoczenia. W odróżnieniu od poprzednich części w Red Faction Guerrilla krajobraz nie jest zniszczalny, ale nadal można niszczyć budynki i inne struktury. Alec Mason został wyposażony w narzędzia, dzięki którym w kreatywny i efektowny sposób przemierza niebezpieczne poziomy gry na drodze od ostatecznego zniszczenia EDF.

W Red Faction Guerrilla ponownie rozbudowano istniejące już tryby gry dla wielu graczy. Wprowadzono system progresji, który odblokowuje detale i inne tryby gry w miarę rozgrywania wieloosobowych spotkań. Gra zawiera stare tryby dla wielu graczy, takie jak deathmatch i zbieranie flag, oraz wyjątkowe nowe tryby, których celem jest spowodowanie jak największych zniszczeń.

Red Faction Armageddon

Red Faction Armageddon to czwarta i najnowsza odsłona serii. Podobnie jak w Red Faction Guerrilla perspektywa w grze jest trzecioosobowa. W Armaggedonie gracz wciela się w Dariusa Masona, potomka Aleca Masona z Red Faction Guerrilla.



Akcja tej gry toczy się 50 lat po wydarzeniach z Red Faction Guerrilla i przebiega bardziej linearnie, w przeciwieństwie do otwartego świata z poprzedniej części. Powierzchnia Marsa stała się niezdatna do zamieszkania, a kolonizatorzy zostali zepchnięci do podziemia. Pięć lat po przeniesieniu się pod powierzchnię Darius Mason zostaje wmanewrowany w otworzenie zapieczętowanego od wielu lat, tajemniczego szybu, co wywołuje inwazję obcych.

Podczas gdy kosmici pustoszą osady na Marsie, Mason musi połączyć siły z Red Faction, aby naprawić błąd, który popełnił i oczyścić się z winy. Korzystając z charakterystycznego dla Red Faction mechanizmu niszczenia otoczenia, musi zwalczyć kosmitów, aby ocalić ludzkość.

Red Faction ma 20 lat!

Oto wszystkie wspaniałe gry z serii Red Faction. 22 maja mija 20. rocznica wydania pierwszej części gry, więc jeśli do tej pory nie mieliście okazji stawić czoła wyzwaniom czekającym na Marsie, teraz jest ku temu doskonała okazja.

Innowacyjny i intuicyjny mechanizm niszczenia poziomów sprawił, że seria Red Faction nie ma sobie równych. Przeżyj epicką sagę o Marsie już dziś na GOG.COM!

Co o tym sądzicie? Macie zamiar wrócić do Red Faction albo zanurzyć się w jej świecie po raz pierwszy? Dajcie znać w komentarzach!
Teraz czekam na głos oburzenia, jaki to antykapitalistyczny wydźwięk mają gry z tej serii. Mars (czerwona planeta!), wyzysk pracowników przez korporację i czerwona frakcja, która chce obalić kapitalistów. ;)
Ja czekam aż naprawią zniżki :)
Kupienie 4 z 5 daje zniżkę 90%. Zaznaczenie 5 z 5 – anuluje zniżkę :D
avatar
ciemnogrodzianin: Ja czekam aż naprawią zniżki :)
Kupienie 4 z 5 daje zniżkę 90%. Zaznaczenie 5 z 5 – anuluje zniżkę :D
Tak szczerze, to cena jest bardzo dobra, jeśli zostanie to naprawione. :)
Pewnie już naprawili, bo u mnie działa mam 90% przy zaznaczeniu wszystkich gier z pakietu :)

Natomiast pozwolę sobie na mały offtop.
Szkoda, że na goga nie trafiła kolejna gra, która niedawno była exclusivem Sony czyli Days Gone. Po tym jak trafiło tu Horizon Zero Dawn myślałem, że kolejna gra tu trafi. W obu przypadka wydawcą jest Sony, niestety inni są producenci obu gier i może to zaważyło na tym, że Days Gone tu nie ma :(
avatar
nowy: Natomiast pozwolę sobie na mały offtop.
Szkoda, że na goga nie trafiła kolejna gra, która niedawno była exclusivem Sony czyli Days Gone. Po tym jak trafiło tu Horizon Zero Dawn myślałem, że kolejna gra tu trafi. W obu przypadka wydawcą jest Sony, niestety inni są producenci obu gier i może to zaważyło na tym, że Days Gone tu nie ma :(
Horizon też od razu nie trafił na GOG-a. Ja tam czekam na Days Gone na GOG i nie zamierzam kupować jej na Steamie.
avatar
SilentBob11: Horizon też od razu nie trafił na GOG-a. Ja tam czekam na Days Gone na GOG i nie zamierzam kupować jej na Steamie.
A faktycznie umknęło mi, że Horizon trafił później na goga. Pewnie dlatego, że grę przeszedłem mając jeszcze PS4, a Days Gone od razu rzucił mi się w oczy, bo chętnie bym ograł, a PS4 już nie mam. Także poczekam tak jak Ty :)
Death Stranding w ogóle nie trafił także nie ma reguły.
Tylko że z tego, co mi wiadomo, Days Gone nie ma zabezpieczenia DRM. Z Horizonem była (chyba) taka sama sytuacja. Z kolei Death Stranding jakieś Denuvo chyba ma.
W każdym razie do czego dążę - ludzie na angielskojęzycznej części forum GOG-a snują przypuszczenia, że Days Gone może jednak trafić na naszą ulubioną platformę. I tylko to mnie trzyma, żeby nie kupować na Steamie teraz. Poczekam, mam do ogrania wiele gier.