Deus Ex kończy 20 lat – wspominamy kultową, dystopijną grę w klimacie cyberpunku

Realia przedstawiane w grach są niesamowicie różnorodne – możemy przenieść się zarówno do finezyjnych światów fantasy, jak i realistycznych, współczesnych scenerii. Jednym ze światów, który kochają właściwie wszyscy gracze, jest futurystyczna dystopia. Wśród gier osadzonych w tego typu sceneriach znajdziemy mnóstwo kultowych pozycji, od System Shocka przez Blade Runnera do nadchodzących tytułów takich jak Cyperpunk 2077.
Jedna ze starszych pozycji z tego gatunku, Deus Ex, nadal przyciąga graczy do swojego dystopijnego, cyberpunkowego świata. Gra została wydana 20 lat temu i zestarzała się jak dobre wino. Uważamy więc, że to idealny moment, aby przyjrzeć się temu tytułowi, zgłębić jego świat oraz rozgrywkę i poznać zespół, który go stworzył.

Świat nękany przez nanowirusy oraz organizacje walczące o władzę

Świat Deus Ex może wydawać się znajomy, bo akcja gry ma miejsce na Ziemi. Mamy jednak rok 2052, a nasza planeta walczy z nanowirusami nazywanymi Szarą Śmiercią. Świat znajduje się w ruinie, co nie przeszkadza różnym korporacjom oraz organizacjom w brutalnej walce o władzę.
Deus Ex wciąga graczy w te realia, przeplatając wciągającą, dystopijną fabułę z elementami pochodzącymi z prawdziwego świata, które gracze mogą znać. Mowa między innymi również o teoriach spiskowych takich jak Strefa 51, Iluminaci, a nawet teoriach oscylujących wokół szczepionek.
Mieszając wszystkie te elementy, otrzymujemy organizacje takie jak Templariusze, Grupa Bilderberg, Iluminaci oraz Komisja Trójstronna, które posuwają się naprawdę daleko w walce o władzę. Są na tyle nikczemne, że NATO zaklasyfikowało je jako organizacje terrorystyczne. W tym właśnie momencie do akcji wkracza gracz.
Wcielasz się w rolę JC Dentona, agenta pracującego dla nowej formacji NATO – Koalicji Antyterrorystycznej Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNATCO). Denton nie jest jednak zwykłym agentem. Wyposażony jest w nanotechnologię, dzięki której posiada nadludzkie zdolności.

Rozgrywka w Deus Ex

Jako JC Denton w trakcie rozgrywki będziesz korzystać z wielu różnych rozwiązań. To właśnie wolność wyboru nadaje Deus Exowi niespotykanego charakteru. Gra łączy elementy RPG, FPS oraz gier skradankowych, sprawiając, że każda potyczka jest wyjątkowa.
Jeśli wolisz skorzystać z siły ognia, aby rozwiązać jakąś sytuację – śmiało. Jeśli preferujesz bardziej skryte podejście – również nie ma problemu. W niektórych przypadkach można również załagodzić sytuację wyłącznie za pomocą słów. Elementy RPG dają możliwość rozwijania swoich umiejętności, co pozwala uzyskać przewagę w preferowanym przez siebie stylu rozgrywki.

Jeżeli myśl o gradzie pocisków, sprawia, że serce bije ci mocniej, to masz szczęście, bo do dyspozycji będziesz mieć aż 24 bronie. Dodatkowo możesz również korzystać z obiektów środowiskowych. Gra była też jednym z pierwszych tytułów, który korzystał z dynamicznego systemu celowania, co znaczy, że celownik reagował na to, czy poruszasz się, czy też stoisz w miejscu. Te aspekty również można usprawnić, zwiększając odpowiednie statystyki.
Dzięki tym różnorodnym opcjom właściwie nie da się odkryć całej zawartości przy pierwszej rozgrywce, co sprawia, że do Deus Exa można podchodzić wielokrotnie. Twoje decyzje wpływają bezpośrednio na to, jak postrzegają cię inne postacie, a nawet na to, jak potoczą się losy całej historii.

Prace nad Deus Ex

Te wybory były integralną częścią procesu twórczego nad Deus Exem, jego rozgrywką oraz światem. Producenta Warrena Spectora zainspirowała miłość jego żony do serialu „Z archiwum X” i to, jak twórcy tego show łączyli prawdziwe elementy z zupełnie zmyślonymi. To właśnie dlatego w świecie gry jest tak wiele odniesień do realnego świata.
Gdy Ion Storm rozpoczęło prace nad grą, Spector wraz zespołem mieli przed sobą jeden cel – zgłębić postać JC Dentona oraz wybory, które gracz będzie podejmować. Chcieli, by gracze zastanawiali się nad tym „kim chcą być”, a jednocześnie dostarczyli rozgrywkę wychodzącą poza gatunkowe schematy.
Nawet sam tytuł gry nawiązuje do wagi podejmowanych przez graczy wyborów – Deus Ex. Został on wzięty z łacińskiego powiedzenia „deus ex machina”, które w uproszczeniu oznacza niespodziewaną siłę (ciebie – gracza) przezwyciężającą sytuację bez wyjścia.
Choć gra nie uniknęła opóźnień, zdobyła duże uznanie w momencie premiery, w czerwcu 2000 roku. Była chwalona za wciągającą rozgrywkę, wolność wyboru oraz tętniący życiem świat. Otrzymała nawet 30 nagród „best of”.
To kultowy tytuł nie tylko wśród gier cyberpunkowych, ale w ogóle wśród wszystkich gier. Zasługuje na uwagę wszystkich graczy, którzy lubią pozycje science fiction, RPG czy strzelanki. W grze naprawdę znajdzie się coś dla każdego.
Jeśli jeszcze nie graliście w ten tytuł, to idealny moment, aby go wypróbować. A nawet jeśli graliście, to zawsze możecie do niego powrócić i zobaczyć, czy po tylu latach i z obecnym bagażem doświadczeń podjęlibyście te same decyzje!
Co sądzicie? Zamierzacie zgłębić niesamowity świat Deus Exa? Jakie są wasze ulubione wspomnienia związane z tym tytułem? Dajcie nam znać w komentarzach!