Surowa, ciężka, ale piękna – muzyka w Cyberpunk 2077

Przemierzając ulice Night City, z pewnością zwrócicie uwagę na grającą w tle lub w radiu klimatyczną muzykę. Niewątpliwie stanowi ona jeden ze znaków rozpoznawczych gry. Przyjrzyjmy się dziś ogromnej różnorodności prawdziwych talentów, które ją stworzyły!

Kompozytorzy

„Przerażająca i ładna równocześnie”, „bardzo industrialna”, „psychodeliczna, pokręcona, ale inspirująca” – to tylko część opinii artystów pracujących przy grze Cyberpunk 2077 na temat jej ścieżki dźwiękowej. Niektórych może zaskoczyć fakt, że za muzykę odpowiada między innymi Marcin Przybyłowicz.
Jest to kompozytor znany z tworzenia muzyki do gier CD PROJEKT RED, w tym Wiedźmina 2: Zabójcy Królów i Wiedźmina 3: Dziki Gon. Silny wpływ na tamte projekty miały motywy słowiańskie, muzyka średniowieczna i instrumenty ludowe, dzięki którym powstała wyjątkowa atmosfera. W Cyberpunk 2077 sceneria jest oczywiście zupełnie inna, ale jak podsumowuje sam Przybyłowicz:
– Tak naprawdę pod względem emocji świat Wiedźmina i Night City mają ze sobą wiele wspólnego. W obu tych miejscach przeżywamy rzeczy legendarne i monumentalne, ale zdarzają się też chwile spokojne, intymne, pełne emocji. Czasami jest to smutek, a czasami radość.
Samo dostrojenie się do częstotliwości Night City – zwłaszcza po spędzeniu tylu lat z Geraltem i resztą bohaterów Wiedźmina – zajęło nieco czasu, ponieważ było to zupełnie nowe podejście do tworzenia muzyki. W końcu Cyberpunk 2077 ma zupełnie inne muzyczne DNA: analogowe syntezatory, przestery we wszystkich możliwych formach, trochę więcej zniekształceń, mocne bity i jeszcze nieco więcej zniekształceń na dokładkę. Miesiące eksperymentowania z wszelkiego rodzaju analogowymi syntezatorami, efektami, grooveboxami i innymi urządzeniami pozwoliły nam odnaleźć tę częstotliwość i skomponować coś, co na długo pozostanie w pamięci graczy.
Aby osiągnąć tak wspaniały efekt, Marcin Przybyłowicz współpracował z dwoma doświadczonymi kompozytorami, P.T. Adamczykiem i Paulem Leonardem-Morganem, a także uznanymi muzykami z całego świata.

Run the Jewels

To amerykański duet hip-hopowy, w którego skład wchodzi raper i producent rodem z Brooklynu, El-P, oraz raper Killer Mike z Atlanty. Ich kawałek „No Save Point” dowodzi, że w dystopijnym świecie przyszłości ostry rap wciąż ma się dobrze.

Refused

Szwedzki zespół hardcore punkowy odgrywa w Cyberpunk 2077 ogromną rolę. Ich niepokorna muzyka stanowi fundament fikcyjnej grupy w świecie gry, Samurai – tej, na której czele stoi sam legendarny Johnny Silverhand (Keanu Reeves). Tak naprawdę w skład Refused wchodzą wokalista Dennis Lyxzén, gitarzysta Kristofer Steen, perkusista David Sandström i basista Magnus Flagge. Posłuchajcie tylko ich kawałka „Chippin’ In”, żeby poczuć atmosferę panującą w Night City!

A$AP Rocky

Rakim Athelaston Mayers to pochodzący z Nowego Jorku raper, piosenkarz, autor piosenek, producent, model, aktor i reżyser wideoklipów. Za swoje dzieła zdobył wiele nagród (m.in. BET Award), jak również nominacje do nagród Grammy i MTV Video Music Awards.

Gazelle Twin

Elizabeth Bernholz to kompozytorka muzyki elektronicznej, producentka i wykonawczyni z Brighton. Gazelle Twin specjalizuje się w elektronicznym popie industrialnym. Muzykę w Cyberpunk 2077 określa jako „buntowniczą, głośną i raczej agresywną”.

Grimes

Claire Elise Boucher jest kanadyjską piosenkarką, producentką, reżyserką wideoklipów i artystką wizualną. Jej muzyka łączy elementy art popu, synth popu, dream popu, R&B, muzyki elektronicznej i hip-hopu (jej utwór „4ÆM” stanowi idealny przykład tej wszechstronności). W Cyberpunk 2077 Grimes podkłada też głos popularnej w Night City gwiazdy, Lizzy Wizzy.

Ilan Rubin

Amerykański rockman, wokalista i twórca piosenek prosto ze słonecznego San Diego. Ilan Rubin jest znany z gry na perkusji w zespołach takich jak Nine Inch Nails, Paramore i Angels & Airwaves. W 2020 r. został włączony do Rock and Roll Hall of Fame.

Richard Devine

Pochodzi z Atlanty i skupia się na eksperymentalnej muzyce elektronicznej oraz kreacji dźwięku. Wydał takie albumy jak Sculpt (1995), Lipswitch (2000) i RISP (2020). Znany jest też ze współpracy z firmami pokroju Sony i Google, a także udziału przy tworzeniu gry Doom.

Deadly Hunta

Brytyjski artysta o jamajskich korzeniach łączy w swej twórczości gatunki takie jak dancehall, hip-hop czy reggae z dynamicznymi, robiącymi wrażenie tekstami. W 2006 r. jego singiel „Talk Out Loud” stał się wielkim przebojem, a od tego czasu jego kariera wciąż nie zwalnia tempa. Jego wkład przy Cyberpunk 2077 to buntownicza, industrialna muzyka.

Nina Kraviz

Rosyjska DJ-ka, producentka i wokalistka znana jest ze swojego stylu, który najlepiej określić można jako „surowe połączenie house’u i techno w bardzo acidowym klimacie”. Swoją stworzoną na potrzeby Cyberpunk 2077 muzykę opisuje jako „psychodeliczną, pokręconą, ale inspirującą”. W 2018 r. zdobyła nagrodę dla najlepszej artystki podczas International Dance Music Awards.

Rat Boy

Jordy Cardy to niezależny artysta rockowy i hip-hopowy z Essex. Nagrał dwa albumy – Scum (2017) i Internationally Unknown (2019), dzięki którym już w tak młodym wieku zdobył uznanie. Na ścieżce dźwiękowej do Cyberpunk 2077 postanowił połączyć ze sobą elementy muzyki elektronicznej i punkowej.

Tina Guo

Ceniona wiolonczelistka i erhuistka z Szanghaju. Występowała z takimi gwiazdami jak Johnny Marr czy Hans Zimmer. Tina Guo znana jest z wszechstronności i tworzenia muzyki nie tylko do gier, ale i filmów. W Cyberpunk 2077 zachwyca nas zarówno utworami, które są „surowe i ciężkie”, jak i „piękne i nastrojowe”.
Jak widać, w Night City znajdziemy muzykę w najprzeróżniejszych gatunkach i klimatach, co odzwierciedla złożoną strukturę metropolii i jej mieszkańców. Zajrzyjcie na oficjalny kanał Cyberpunk 2077 na Youtubel i Spotify, żeby posłuchać kilku kawałków ze ścieżki dźwiękowej, szykując się na najbardziej oczekiwaną premierę roku!