Czujecie się staro? Legendarny Quake kończy w tym miesiącu 25 lat

Czas na kolejny ekscytujący jubileusz na GOG.COM! W tym miesiącu swoje 25. urodziny obchodzi legendarny FPS – Quake.
Strzelanki pierwszoosobowe należą do grona najbardziej kultowych gatunków gier wideo, a Quake to jedna z serii, która pomogła im zajść tak daleko. Została stworzona przez id Software w 1996 roku i bazowała na Doomie, czyli swoim poprzedniku. Oferowała graczom unowocześnioną wersję gry na zupełnie nowym silniku Quake.
Producenci wznowili także swój popularny tryb wieloosobowy, który pojawił się w Doomie w 1993 roku, a nawet zrewolucjonizowali sposób, w jaki gracze łączą się z serwerem i prowadzą rozgrywki online.
Świętując, warto zaznaczyć, które gry Quake są obecnie dostępne na GOG.COM.
Quake został oryginalnie wydany w 1996 roku. Od tego czasu ukazał się w kilku wersjach, a każda z nich czerpała z sukcesu poprzednich tytułów. Dziś na GOG.COM dostępne są cztery różne gry Quake. Rzućcie okiem!

Quake: The Offering

To oryginalny Quake wypuszczony 25 lat temu, w 1996 roku, i oparty na Doomie ­– poprzednim, udanym projekcie id Software.
Innowacyjny FPS zbudowany na sukcesie Dooma okazał się przełomowy. Nowo opracowany silnik Quake pozwolił studiu zrobić wielki krok naprzód zarówno pod względem graficznym, jak i mechanicznym.
W trybie fabularnym Quake’a gracz przechodzi serię mrocznych poziomów w gotyckim klimacie. W każdym z nich znajdują się klucze i dźwignie, które trzeba odblokować, żeby przejść do kolejnego etapu. Wszędzie roi się od przerażających wrogów, z którymi można się mierzyć na różnych poziomach trudności od łatwego poprzez średni, trudny, aż po niesławny koszmar.
Wśród FPS-ów Quake wyróżniał się przede wszystkim innowacyjnym trybem wieloosobowym deathmatch, na który składały się znane dziś: free-for-all, pojedynki jeden na jeden i team deathmatch. Do dyspozycji macie cały arsenał broni, który pozwoli wam na rakietowe skoki między szalonymi poziomami Quake’a i wysadzanie znajomych na okrągło!

Quake II: Quad Damage

Quake II, oryginalnie wydany w 1997 roku, był następną odsłoną serii, chociaż nie był bezpośrednim sequelem. Rozgrywka opiera się na tych samych założeniach, jakie były w poprzedniej części, jednak zawierała kilka ulepszeń. Quake II był dużo bardziej rozbudowany niż wersja oryginalna – oferował około 55 poziomów i 64 deathmatchy!
Quake II: Quad Damage to kompletna wersja gry. Quad Damage zawiera rozszerzenia The Reckoning i Ground Zero oferujące dodatkowe poziomy dla jednego gracza i trybu deathmatch oraz cały asortyment nowych broni.
Wersja ultimate obejmuje też netpack Extremities, czyli mody starannie wyselekcjonowane przez id Software. W paczce znajdują się rewelacyjne ulepszenia takie jak nowe cele w trybie deathmatch, bonusy i skiny. Przejdźcie Quake’a II w jego najlepszym wydaniu – Quake II: Quad Damage!

Quake III: Gold

W Quake III: Arena id Software po raz pierwszy odeszło od serii. Rozgrywka nadal jest bardzo zbliżona do poprzedników, jednak Quake III: Arena wykonuje skok na główkę, jeśli chodzi o popularny aspekt gry wieloosobowej w serii. Choć gra nie posiada trybu dla jednego gracza tak jak poprzednie odsłony, w Quake III: Arena też możecie grać solo, tylko tym razem przeciwko coraz trudniejszym botom, które symulują rozgrywkę wieloosobową.
Ale generalnie wiadomo, że w Quake’u wszystko kręci się wokół walk sieciowych. Quake III: Arena powstał na zupełnie nowym silniku i opiera się na sukcesie poprzednich Quake’owych rozgrywek wieloosobowych, dzięki czemu dostarcza urozmaiconej rozrywki. Zawiera kilka trybów, w tym Deathmatch, Capture the Flag i niepowtarzalny Freeze Rails, a ten ekscytujący nacisk gry na rozgrywkę wieloosobową, sprawił, że Quake jest dzisiaj tym, czym jest.
Quake III: Gold zapewnia dostęp zarówno do oryginalnej wersji gry jak i do jedynego oficjalnego rozszerzenia. Quake III: Team Arena to rozszerzenie, które skupia się na rozgrywce drużynowej i wprowadza trzy nowe bronie oraz różne tryby gry. Ekscytujące skoki rakietowe i cały arsenał broni – Quake III: Gold to emocjonujące doświadczenie, którego fani serii nie mogą przegapić.

Quake 4

Quake 4 to swego rodzaju powrót do klasyki serii. Tym razem id Software połączyło siły z Raven Software i Activision, dostarczając nam epicki sequel Quake’a II. Oferowana przez Quake 4 kampania dla jednego gracza kontynuuje fabułę z drugiej części gry – gracze walczą przeciwko cybernetycznej rasie Stroggów szerzącej zło.
Quake 4, wydany oryginalnie w 2005 roku, zapewnia fanom zupełnie nowe wrażenia z kampanii bez uszczerbku na innowacyjnym trybie wieloosobowym, który pokochali fani. Mimo epickiej inwazji na ojczyznę Stroggów Quake 4 nadal pozostaje serią posiadającą jedne z najbardziej emocjonujących turniejów wieloosobowych.
Quake 4 przewiduje takie popularne tryby rozgrywki sieciowej jak Deathmatch, Team Deathmatch i Capture the Flag. Wykorzystując nowy silnik id Tech 4, gra łączy model poruszania się znany z poprzednich gier Quake'a z nowymi elementami – teleportami i ulepszoną fizyką, która pozwala na przykład odbijać granaty od jump-padów.
Na tryb wieloosobowy w Quake’u 4 składają się takie popularne tryby, jak: Deathmatch, Team Deathmatch i Capture the Flag

Quake kończy 25 lat!

W tym miesiącu Quake oficjalnie kończy 25 lat! Przez te dwie ostatnie przeszedł niemałą rewolucję. Seria od id Software, licząca kilka gier i dodatków, stała się jedną z najbardziej lubianych strzelanek wszech czasów.
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zagrać w serię Quake albo po prostu macie ochotę do niej wrócić, teraz jest na to idealny moment, bo wszystkie te tytuły są dostępne na GOG.COM!
Co o tym sądzicie? Planujecie wypróbować którąś z Quake’owych propozycji? Dajcie nam znać w komentarzach!