It seems that you're using an outdated browser. Some things may not work as they should (or don't work at all).
We suggest you upgrade newer and better browser like: Chrome, Firefox, Internet Explorer or Opera

×
Dla wielu graczy wspomnienia o oldschoolowych grach wiążą się ze strzelankami z perspektywy pierwszej osoby z lat 90-tych. DOOM to jeden z takich ponadczasowych klasyków, ale czy wiedzieliście, że Heretic, inna klasyczna strzelanka, została stworzona na zmodyfikowanej wersji tego samego silnika co DOOM?

Jako że seria Heretic właśnie zasiliła wciąż rosnącą bibliotekę gier GOG.COM, to pomyśleliśmy, że to idealny moment, by przyjrzeć się czterem grom z tej serii i zobaczyć, co czyniło je wyjątkowymi oraz poznać studio, które je stworzyło – Raven Software.

Jeśli oldschoolowe strzelanki zajmują wyjątkowe miejsce w waszym sercu, dołączcie do nas i powspominajmy razem!



Seria zbudowana na fantasy
W grach z lat 90-tych jest coś wyjątkowego. Choć może nie są tak dopieszczone i nie posiadają takiej grafiki, jak dzisiejsze gry, to jest w nich coś, co momentalnie przenosi graczy do ich światów.

Seria Heretic, która rozpoczęła się od a href="[url=https://www.gog.com/game/heretic_shadow_of_the_serpent_riders">Heretic]https://www.gog.com/game/heretic_shadow_of_the_serpent_riders">Heretic[/url]: Shadow of the Serpent Riders, wzięła to, co było popularne w grach takich jak DOOM i dodała brutalne tło fantasy, dzięki któremu odróżniała się od innych tytułów z tego gatunku. Zamiast karabinów gracz dzierży magiczne bronie i walczy z wrogami znanymi ze światów fantasy.

W HeXen: Beyond Heretic twórcy wprowadzili jeszcze więcej innowacji, pozwalając graczowi wybrać jedną z trzech różnych postaci – można grać jako wojownik, kleryk lub mag. Każda z tych postaci posiada wyjątkowe bronie, a niektóre przedmioty nawet działały inaczej w zależności od wybranej postaci.



Oprócz grafiki i mechaniki seria może pochwalić się również całkiem ciekawą historią. Gracz ma trzech złych braci znanych jako Wężowi Jeźdźcy. Przejęli oni władzę nad siedmioma królestwami, a naszym zadaniem jest ich powstrzymać.

Heretic wprowadził nowe mechanizmy rozgrywki
Seria nie tylko dostarcza kupę zabawy, ale też wprowadziła gatunek strzelanek w nową erę mechanik 2.5D. Podczas gdy wiele gier z tamtego okresu pozwalało postaciom rozglądać się wyłącznie w lewo i prawo, Heretic dawał graczom możliwość spojrzenia w górę i w dół, czyniąc rozgrywkę bardziej dynamiczną i bardziej satysfakcjonującą.

Oprócz większej kontroli nad celowaniem Heretic: Shadow of the Serpent Riders wprowadził też znak rozpoznawczy współczesnych gier – ekwipunek postaci.



Choć można spierać się o to, czy Heretic stanowił inspirację dla całych przyszłych dekad strzelanek, to na pewno jest kilka współczesnych tytułów, które czerpały bezpośrednie inspiracje z tej serii. Dwa z nich to gry na PC: AMID EVIL oraz Project Warlock wydane w 2018 roku.

Cztery różne przygody do przeżycia
Tak jak wspominaliśmy na początku kolekcja Heretic zawiera cztery tytuły: Heretic: Shadow of the Serpent Riders, HeXen: Beyond Heretic, HeXen: Deathkings of the Dark Citadel i HeXen II.

Technicznie rzecz biorąc, Deathkings of the Dark Citadel to rozszerzenie do Beyond Heretic, ale biorąc pod uwagę 20 nowych poziomów i dodatkowych sześć map dla trybu wieloosobowego, to dostarcza naprawdę wiele zawartości!



Każdy tytuł korzysta ze spuścizny po poprzednim, dodając nowe funkcjonalności, bronie, poziomy i klasy postaci. HeXen II to kulminacja serii i naprawdę to czuć! Zawiera cztery klasy postaci, paladyna, krzyżowca, nekromantę i zabójcę. Każda z nich to inny styl gry i uzbrojenie, co zapewnia dobrą zabawę przy kolejnych podejściach do gry.

HeXen II posiada również środowisko, które jest podatne na zniszczenia i daje graczom możliwość zwiększania poziomów swoich postaci, przyznając im więcej punktów życia oraz niezbędnej do rzucania czarów many.

Studio stojące za tą kultową serią
Kolekcja Heretic jest najnowszym zestawem gier od Raven Software, który dołączył do biblioteki GOG.COM. To kultowe studio zostało założone w 1990 i pracowało też nad takimi hitami jak Quake 4, Singularity czy Soldier of Fortune.



Nawet dziś dziedzictwo Heretica odciska swe piętno na innych grach Raven Software. W Wolfensteinie z 2009 tomy Mocy z Heretica były jednym z przedmiotów kolekcjonerskich w grze, a w Quake Champions jedna z postaci ma zbroją z ikonką Wężowych Jeźdźców.

Jeśli jesteście fanami oldschoolowych strzelanek albo chcielibyście po prostu sprawdzić o co ten szum, to jest to idealna okazja do zagrania w te tytuły. Otwórzcie katalog GOG.COM i kupcie je oddzielnie lub zgarnijcie całą serię w formie jednego, praktycznego zestawu!
GOG, jak Ty nam zaimponowałeś w tej chwili!
I to jeszcze to wszystko za cenę najtańszego kebaba! :O

Mam te gry na Steam, kupiłem je dawno temu, nie mając nadziei na DRM Free, ale, jak to ze Steamem, jakoś nie chciało mi się dotychczas próbować, tam połowa staroci w ogóle nie działa. Tak więc chętnie płacę ponownie - nie musiałbym, gdybym Was nie zdradził ;)

5.99zł • -70% • HeXen II
5.99zł • -70% • HeXen: Beyond Heretic
5.99zł • -70% • HeXen: Deathkings of the Dark Citadel
5.99zł • -70% • Heretic: Shadow of the Serpent Riders
7.99zł • -33% • Mordheim: City of the Damned - HIRED SWORDS DLC BUNDLE 1 - Poison Wind Globadier + Smuggler
13.49zł • -70% • Heretic + Hexen Collection
16.29zł • -75% • Mordheim: City of the Damned
32.39zł • -70% • Overload
71.29zł • -34% • Between the Stars
Post edited December 21, 2020 by ciemnogrodzianin
Gratulacje dla GOGa że dodał serie do katalogu. Wiele godzin spedzonych z ta seria i wspaniale wspomnienia. Oczywiscie zakupoe:) Dzieki GOG
cenzura
Post edited March 06, 2022 by Leuu
W końcu! Już przymierzałem się do zakupu na Steam, a tu taka niespodzianka. :) To jedne z tych klasycznych tytułów, których na GOG-u bardzo brakowało. Ktoś może polecić jakiś sourceport Heretica i Hexena poza GZDoom?
Fajnie, ale kolekcja jest nie kompletna, brakuje Hexen 3: Devotion
avatar
Sarafan: Ktoś może polecić jakiś sourceport Heretica i Hexena poza GZDoom?
Też jestem zainteresowany...
Piękne klasyki. Wracają wspomnienia ze starych dobrych czasów. Nie chcę, ale muszę pochwalić GOG. Oczywiście kupię, chociaż nie wiem kiedy znajdę czas na zagranie. To już chyba jest choroba nie ma tygodnia żebym coś nie kupił tutaj....
avatar
Sarafan: W końcu! Już przymierzałem się do zakupu na Steam, a tu taka niespodzianka. :) To jedne z tych klasycznych tytułów, których na GOG-u bardzo brakowało. Ktoś może polecić jakiś sourceport Heretica i Hexena poza GZDoom?
Najpopularniejsze są zdecydowanie GZDoom i Zdoom, ale miałem okazję skorzystać z "Chocolate" i działał poprawnie, ale bez żadnych znaczących ulepszeń w zakresie obsługi gry.

Doomsday zdecydowanie najmocniej podkręca grafikę, ale wiem, że nie każdy lubi takie "podkręcenie".

Ja osobiście korzystałem jeszcze z Doom Legacy, niby to jest przeznaczone na starsze Windowsy, ale bez większych problemów odpaliłem pod Windowsem 8.1 64 bit. Ma to, co lubię najbardziej (czyli m.in. "normalne" sterowanie, bez irytujących drobiazgów takich jak ruch postacią do przodu/do tyłu przy poruszaniu myszą), a poza takimi standardowymi ulepszeniami ma też małą ciekawostkę w postaci... split-screena dla 2 graczy.

Ten ostatni czasami potrafi grymasić, jeśli chce się skorzystać z więcej niż 1 WADa (ja tak miałem, że z jakiegos powodu mi się zakotwiczył na WAD z Doomem 2, musiałem usunąć tego WADa z katalogu gry, dodać innego, spróbować odpalić... co wywaliło mi błąd, ale umożliwiło przejście do takiego menu, w którym zmieniłem nazwę WADa, odpaliłem i poszło.
Miałem cichą nadzieję, że Heretic 2 będzie w tym zestawie :/
Czy działa soundtrack w Hexen 2?
Apropos jest jakis dibry mod graficzny do tych gierek? :)
avatar
klimperos: Czy działa soundtrack w Hexen 2?
O dziwo - działa, zarówno wersja midi jak i cd (ta druga wydaje mi się znacznie "cichsza".

avatar
Gotrekus: Apropos jest jakis dibry mod graficzny do tych gierek? :)
Doomsday podkręca grafikę, ale z tego co kojarzę, poza samym programem trzeba jeszcze pobrać paczki z teksturami, zalinkuję przykładową rozgrywkę w hexenie:

https://www.youtube.com/watch?v=37q8Es4j-UE
avatar
klimperos: Czy działa soundtrack w Hexen 2?
avatar
MartiusR: O dziwo - działa, zarówno wersja midi jak i cd (ta druga wydaje mi się znacznie "cichsza".

avatar
Gotrekus: Apropos jest jakis dibry mod graficzny do tych gierek? :)
avatar
MartiusR: Doomsday podkręca grafikę, ale z tego co kojarzę, poza samym programem trzeba jeszcze pobrać paczki z teksturami, zalinkuję przykładową rozgrywkę w hexenie:

https://www.youtube.com/watch?v=37q8Es4j-UE
Dzieki:)
avatar
MartiusR: ...
Dzięki za informacje o source portach. :) Nie ukrywam, że głównie zależy mi na rozgrywce w Full HD. Reszta jest na dalszym planie, więc prawdopodobnie pozostanę przy GZDoom. A może pogram jak w oryginale na DOSBoxie? Jeszcze zobaczymy... :)