It seems that you're using an outdated browser. Some things may not work as they should (or don't work at all).
We suggest you upgrade newer and better browser like: Chrome, Firefox, Internet Explorer or Opera

×
Jest tyle świetnych gier do zagrania, a tak mało czasu – chyba wszyscy znamy to uczucie, szczególnie wyraźne w momencie, gdy zakończyliśmy już świąteczny szał zakupów. Jeśli stresuje cię rosnąca liczba obowiązkowych tytułów w twojej bibliotece, możesz liczyć na naszą pomoc. Przeczytaj naszą listę 6 użytecznych wskazówek, które pomogą ci rozprawić się z backlogiem!

1. Zwolnij
Jak powiedział kiedyś starożytny mędrzec (oraz jak mantrują za nim teraz wszyscy coachowie) – nawet daleka podróż składa się z małych kroków. Może zabrzmieć to trywialnie, ale być może za bardzo chcesz skończyć gry? Zamiast rzucać się na nie i próbować przejść wszystkie naraz, spróbuj bardziej systematycznego podejścia. Skrócenie sesji z grami może sprawić, że będziesz mieć więcej radości. Naprawdę nikt cię nie goni. Dla przykładu – jeśli spędzisz godzinę dziennie z pozycją, do której ukończenia potrzeba 10 godzin, możesz przejść ten tytuł w zaledwie 2 tygodnie. Proste, prawda?



2. Zacznij od krótszych gier
Inna mądrość ludowa mówi o tym, że do przeszkód powinno podchodzić się od strony, od której łatwiej je pokonać. Znów niby banał, ale jeśli twoje zaległości wciąż rosną, zacznij od krótszych i łatwiejszych gier. Odwiedź takie strony jak „HowLongToBeat” i zrób listę gier, które masz na celowniku wraz z czasem potrzebnym na ich ukończenie. Możesz zebrać je wszystkie w odpowiedniej zakładce w aplikacji GOG GALAXY, dzięki czemu będziesz mieć do nich łatwy dostęp. Po rozprawieniu się z krótszymi tytułami przejdziesz do tych bardziej rozbudowanych bez roztrząsania, ile jeszcze innych gier nie udało ci się ukończyć.

3. Znajdź kompana
Jedną z popularniejszych porad dla ludzi, którzy unikają siłowni, jest zabranie ze sobą znajomego. Wiele aktywności sprawia więcej radości w towarzystwie znajomych, sprawdź więc czy gry, których unikasz od jakiegoś czasu, nie mają może trybu współpracy. Nawet jeśli zaprosisz znajomego do gry raz w tygodniu, nadal będzie to pomocne w nadrobieniu zaległości, a poza tym zadbasz o swoje relacje i jest duża szansa, że będziecie się po prostu dobrze bawić.



4. Aplikacja na pomoc
Spraw, żeby twoje życie gracza było łatwiejsze, tworząc wygodną, łatwo dostępną listę gier do ukończenia. Aplikacje takie jak GOG GALAXY pozwalają ci dodać zakładki do twojej kolekcji gier na wszystkich platformach. Po prostu stwórz zakładkę zatytułowaną „Kupka wstydu”... No dobra – „Gry do ukończenia” (pamiętajmy o pozytywnym nastawieniu) i patrz, jak lista tych pozycji topnieje z każdym dniem.

5. Odpocznij od swoich ulubionych tytułów
Wszyscy mamy swoich ulubieńców – gry wiecznie żywe, do których nieustannie wracamy. Jeśli jednak chcesz zmniejszyć swój backlog, tytuły te będą musiały przejść na trochę na ławkę rezerwowych. Czas otworzyć się na nowe doświadczenia, a poza tym umówmy się, że twoje klasyki nigdzie nie uciekną, prawda?



6. Nie przemęczaj się
Spytaj siebie, czy chcesz szybko przejść dany tytuł, czy może na spokojnie poznać jego świat i historię. Szczególnie w drugim przypadku wybranie łatwiejszego poziomu trudności może pomóc ci osiągnąć cel, a jednocześnie sprawić, że będziesz bawić się bez większych problemów. Jeśli gra naprawdę cię wciągnie, zawsze możesz do niej wrócić w przyszłości na najwyższym poziomie trudności.

Teraz czas na was. Jakie gry macie na swoich kupkach wstydu?^^
Nie wiem, ile dokładnie gier mam na kupce wstydu, ale zdecydowanie dużo, skoro nie jestem pewny ich ilości. ;) Mój problem polega na tym, że często wracam do pozycji, które już ukończyłem, co nie pomaga przemielić backlogu. Staram się też przechodzić gry w miarę dokładnie, więc tych godzin, żeby zgrać we wszystko co chcę zawsze brakuje. Ogólnie bardzo lubię RPG-i, a to straszne zjadacze czasu. Dobrze, że mój drugi ulubiony gatunek to FPS-y, bo one zazwyczaj są dosyć krótkie. I w ten sposób pogodziłem się już z tym, że we wszystko na pewno nie zagram. :) Dobrze, że czerpię radość nie tylko z grania, ale też z kolekcjonowania, więc nie jest to jakiś wielki problem.
cenzura
Post edited March 06, 2022 by Leuu
8. Nie przypisuj do do swojego konta darmowych gier z "Tej Innej Platformy z Którą Współpracujemy".
cenzura
Post edited March 06, 2022 by Leuu
avatar
Sarafan: (... )I w ten sposób pogodziłem się już z tym, że we wszystko na pewno nie zagram. :) Dobrze, że czerpię radość nie tylko z grania, ale też z kolekcjonowania, więc nie jest to jakiś wielki problem.
Zaczynam odczuwać coraz silniejszy niepokój, że "kolekcjonowanie" nazbyt przeważa nad "graniem".
Dobrze, że są tytuły, w które kiedyś już dawno temu grałem, to można je zaliczyć jako 'zagrane' ;)
10. Sprawdź 100 tytułów i zdecyduj, które z nich są warte zagrania w pierwszej kolejność, a które z nich można odkładać na bok. Zacznij od najciekawszych i najlepszych gier. Nie da się zagrać we wszystkich.

11. Przestań czytać codzienne komentarzy w GryOnline, facebook, twitter, YouTube. Takie proste rzeczy, a potrafią zabrać bardzo dużo czasu i to zupełnie niepotrzebne. Najlepiej jest korzystać z Internetu tylko RAZ co tydzień.

12. Nigdy nie zagraj w najnowsze gry w dniu premiery. Niektóre gry z pozoru wydają się ciekawe, a okazują się przereklamowane i strata czasu według opinie graczy. Inne gry nie da się ukończyć z powodu bugów w dniu premiery, więc szkoda Ci czasu i nerwy. Natomiast inne gry dostaną ciekawe DLC z upływem czasu, więc nie musisz to przechodzić 2-3 razy tylko dla nowe zawartości, skoro możesz to zagrać za pierwszym razem. Czyli najlepiej jest czekać na ZŁOTA EDYCJA i do tego czasu zagraj w starsze tytuły, które zostały pozytywne ocenione przez inne graczy.

13. Nie graj w poboczne aktywności w większości grach typu sandbox. Okazują się tylko strata czasu, gdyż nie ma tam nic ciekawego. Piszę o schematyczne i powtarzalne znajdźki w starsze części Assassin's Creed, a nie ciekawe questy w Wiedźmin 3, oczywiście. Łowienie skarbów pod wodzie w grze Wiedźmin 3 na dłuższy metę to też strata czasu, o ile nie potrzebujesz więcej pieniędzy. :)

14. Zignoruj osiągnięcie. Niektóre osiągnięcie zabierają Ci za dużo czasu, a nic nie dają. Poznania, ciekawa przygoda i grywalność są ważniejsze od 100% osiągnięcie w każdej grze. Lepiej jest poznać ciekawy wątek i wszystkie questy w Wiedźmin 3 niż zbierać 100% znajdźki w całej mapie tylko dla samego osiągnięcia. :)

15. Ogranicz granie w gry multi do minimum, jeśli chcesz poznać jak najwięcej gry single. Nie wziąć udziału w eventy większości gry free-to-play dla zdobycie nagrody jak czołg PRENIUM w World of Tanks. Twórcy typu free-to-play nie dbają twój czas.
Post edited January 13, 2021 by SirXan
avatar
KillingMoon: Zaczynam odczuwać coraz silniejszy niepokój, że "kolekcjonowanie" nazbyt przeważa nad "graniem".
Dobrze, że są tytuły, w które kiedyś już dawno temu grałem, to można je zaliczyć jako 'zagrane' ;)
Niestety tak to jest. :) Pozostaje jedynie grać i liczyć na to, że jakoś przebrnie się chociaż przez część rosnącego nieustannie backlogu. Czas jednak nie jest z gumy. Chętnie bym skorzystał z możliwości przedłużenia doby chociaż o 2-3 godzinki. :)
Może troszkę powtórzę niektóre rady, ale:

16. Instaluj jeden, maksymalnie kilka tytułów, w które realnie grasz. Najłatwiejszy sposób, żeby nigdy niczego nie skończyć, to trzymać otwartą setkę tytułów, zrywać ciągłość gry, zapominać gdzie jestem w fabule i do czego zmierzam. W walce z tym pomaga z kolei...

17. Powiedz sobie szczerze, że ukończyć grę można także przez jej porzucenie. U mnie to dwie równorzędne formy rozstania z grą - gram dopóki nie oznaczę jako "completed" albo "dropped", obydwa statusy uważam za końcowe i odhaczam grę z listy :) Wrócić można zawsze, natomiast kiszenie w statusie "w toku" rzeczy, które wcale nie są realnie w toku, zaciemnia obraz.

W sumie nie różni się to od zdrowych zasad obowiązujących wszędzie - w pracy, projektach prywatnych i obowiązkach domowych (:
avatar
SirXan: 10. Sprawdź 100 tytułów i zdecyduj, które z nich są warte zagrania w pierwszej kolejność, a które z nich można odkładać na bok. Zacznij od najciekawszych i najlepszych gier. Nie da się zagrać we wszystkich.
To jest dobry patent. Czasem jest tak, że nie da rady zagrać w to, w co naprawdę się chce (ja np. lubię cprg, ale nie zawsze mam czas żeby porwać się na kilkudziesięcio-godzinną zabawę), ale ogólnie to dobrze byłoby posortować sobie posiadane gry np. po ocenie z Metacritic (gg.deals to potrafi dla zaimportowanej biblioteki) i lecieć od góry a nie w jakiejś obłędnej logice czyścić bibliotekę ze śmieci, darmówek, dem itp.

Jak chcesz w trakcie życia przejść 100 najlepszych erpegów ever, to zdrowy rozsądek i średnia życia homo sapiens każą raczej zaczynać od góry listy ;)
avatar
ciemnogrodzianin: Jak chcesz w trakcie życia przejść 100 najlepszych erpegów ever, to zdrowy rozsądek i średnia życia homo sapiens każą raczej zaczynać od góry listy ;)
Dokładnie. Ale oceny nie są najważniejsze. O tym decyduje również gusty i potrzeby. Na przykład jesteś znudzony schematyczne RPG i strzelanki FPS, a lubisz oryginalne gry np. Frostpunk lub This War of Mine, to oczywiste, że zaczniesz od tego. :)
avatar
ciemnogrodzianin: Jak chcesz w trakcie życia przejść 100 najlepszych erpegów ever, to zdrowy rozsądek i średnia życia homo sapiens każą raczej zaczynać od góry listy ;)
Ekhmmm... Tylko sto? http://crpgaddict.blogspot.com/

:]
avatar
Kerebron: ...
Znam i czytam! Ale żeby grać tyle, co on, to musiałbym chyba wybrać to jako swoje życiowe powołanie i zrezygnować z paru innych rzeczy, na których co nieco mi zależy :D