It seems that you're using an outdated browser. Some things may not work as they should (or don't work at all).
We suggest you upgrade newer and better browser like: Chrome, Firefox, Internet Explorer or Opera

×
Hej wszsytkim!
W tym tygodniu odbyła się oficjalna premiera Ubuntu 18.04 LTS! Jeśli zastanawiacie się nad aktualizowaniem systemu, oto kilka informacji, które mogą się przydać.

Gry
Nasz zespół linuksowy ciężko pracował, aby przygotować nasz katalog do tej aktualizacji. W chwili obecnej ponad 90% naszego katalogu linuksowego zostało sprawdzone i działa pod Ubuntu 18.04, a pozostałe gry powinny dołączyć już wkrótce. Przed nami wciąż sporo pracy, ale nie spodziewamy się większych problemów w przygotowaniu całego katalogu linuksowego do działania w wersji 18.04.

Wsparcie i kompatybilność
Począwszy od dziś, wszystkie premiery i aktualizacje linuksowe będą oficjalnie obsługiwane pod Ubuntu 16.04 i 18.04. Nie będziemy już aktywnie testować na wersji 14.04, ale gry, które do tej pory działały na starszych wersjach, oczywiście będą działały nadal.

Warto wspomnieć, że oprócz Ubuntu, oficjalnie wspieramy też wszystkie jego odmiany i pochodne, takie jak Xubuntu, Linux Mint, elementaryOS i inne. To ważna wiadomość, jeśli chodzi o wsparcie techniczne i politykę zwrotów - bliższe informacje znajdziecie na niedawno zaktualizowanych stronach wsparcia dla Linuxa.

Informacje o Ubuntu 18.04
Aktualizację warto przeprowadzić z kilku powodów - od nowinek po ulepszenia techniczne.
Wersja 18.04 wprowadza nowsze i znacznie bardziej wydajne sterowniki open source Mesa, używane przez karty grafiki AMD i Intel. Oznacza to lepszą wydajność i szerszą kompatybilność procesorów graficznych, gwarantowane przez wspólne wysiłki producentów sprzętu i społeczności.

To także zmiana domyślnego interfejsu graficznego z Unity na Gnome, nowy wygląd i nowsze, lepsze jądro Linuxa. Ulepszeń jest znacznie więcej, a więc sprawdźcie pełne informacje o aktualizacji, pod tym adresem: [url]

Ubuntu 18.04 LTS będzie oficjalnie wspierane przez Canonical przez 5 lat, aż do kwietnia 2023 roku.

Granie na Linuksie
Nawiązaliśmy współpracę z GamingOnLinux i przygotowaliśmy rundkę linuksowych atrakcji! Możecie sprawdzić ich listę najfajniejszych gier na Linuksie.
Wpadnijcie też po szansę na zgarnięcie gratisów!

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, możecie się z nami skontaktować pod adresem support.gog.com albo porozmawiać na forach z inuxvangog z naszego zespołu linuksowego!
Post edited April 27, 2018 by Konrad
O, kurde, panowie, szacun! Czuję się dopieszczony. (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
Co prawda siedzę na Miętówce, więc jeszcze chwila zanim się zroluję, ale miło patrzeć z optymizmem w przyszłość. To oświadczenie otwiera moje serce :) No, i portfel ;)

Dzięki, Konrad!
Bardzo dobra wiadomosc:)Bedzie opcja GOG Galaxy na linuxie?;)
Biorąc pod uwagę, jak powoli idą wdrożenie nowych funkcjonalności obecnie, szansa, że ktoś wpadnie na pomysł na potrojenie wysiłku na Win+Mac+Linux jest więcej niż wątpliwe. Nie ta skala działalności co Steam i nie ten potencjalny profit z linuxowej niszy.
Witam, podepnę się pod topic...
czy istnieje jakiś tutorial dla "zielonych" tłumaczący jak uruchamiać gry na linuxie ?
Kilka dni temu przesiadłem się z windy na miętusa i chciałbym zainstalować kilka tytułów ale kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać...
avatar
mybadpixel: czy istnieje jakiś tutorial dla "zielonych" tłumaczący jak uruchamiać gry na linuxie ?
https://www.gog.com/forum/general/the_try_linux_repostrewrite/post1 ?
avatar
mybadpixel: Witam, podepnę się pod topic...
czy istnieje jakiś tutorial dla "zielonych" tłumaczący jak uruchamiać gry na linuxie ?
Bardzo polecam zaprzyjaźnienie się z PlayOnLinux. Bardzo ułatwia zarządzanie wersjami Wine i instalkami. Nie używam zwykle skryptów, które tam są zaimplementowane. Wybieram zawsze "non-listed program", wskazuję najnowszą dostępną wersję Wine, wskazuję plik instalacyjny i jazda. Czasem trzeba dodać jakieś biblioteki typu DirectX (WineHQ jest tu nieocenionym źródłem wskazówek), ale w PlayOnLinux to kwestia dwukliku. Bardzo fajna rzecz.

No, ale to oczywiście w kwestii gier, które nie mają natywnych instalatorów, a sporo już ma i to jest fajne :)
Naiwnie podbijam stary temat - jest szansa na oficjalne wsparcie dla Ubuntu 20.04 LTS?

Już nawet nie pytam, czy będzie Galaxy na Linuksa, bo wzmianka zniknęła z oficjalnego FAQ :P
Wsparcie dla Ubuntu 18.04 poszło jakoś bokiem, bo do tej pory, kiedy w filtrach moich gier zaznaczam "Linux", to checkbox przy 18.04 się automatycznie nie zaznacza. Za to na liście filtrów wciąż widnieje Ubuntu 14.04.
Czy GOG porzucił wspieranie Linuksa i czeka aż community sobie gdzieś pójdzie?
Podłączam się do pytania.
Nawiasem - są właściwie zidentyfikowane jakieś globalne (niedotyczące pojedynczych, specyficznych sytuacji lub gier) problemy z działaniem na 20.04? Sam siedzę na nowym Linux Mint i w sumie nie odczuwam, żeby coś zgrzytało póki co. Ale ja miałem ostatnio wybitnie mało czasu na granie i nie sprawdziłem zbyt wielu tytułów.
Trochę offtopic, ale mnie to zaciekawiło: GOG "chwali się", że prezentuje swoim pracownikom darmowe gry, ale często widywane są opuszczone konta byłych pracowników - "dane nie są dostępne" (przykład w tym temacie) - więc jak to w końcu jest? Pracownik otrzymuje te gry, ale może w nie grać tylko w okresie gdy pracuje dla GOGa? Taka forma pracowniczego DRMu?
avatar
Lexor: Trochę offtopic, ale mnie to zaciekawiło: GOG "chwali się", że prezentuje swoim pracownikom darmowe gry, ale często widywane są opuszczone konta byłych pracowników - "dane nie są dostępne" (przykład w tym temacie) - więc jak to w końcu jest? Pracownik otrzymuje te gry, ale może w nie grać tylko w okresie gdy pracuje dla GOGa? Taka forma pracowniczego DRMu?
Ponoć pracownicy GOG-a mają dostęp do kompletnego katalogu gier. Najpewniej działa to tak, że zatrudniając się w GOGu zakładasz sobie konto "służbowe", które po zakończeniu współpracy jest kasowane/zawieszane.
avatar
ssling: Ponoć pracownicy GOG-a mają dostęp do kompletnego katalogu gier. Najpewniej działa to tak, że zatrudniając się w GOGu zakładasz sobie konto "służbowe", które po zakończeniu współpracy jest kasowane/zawieszane.
Czyli jednak nie dostają gier, a mogą je sobie tylko "wypożyczać" - zatem analogia do DRMu pasuje.
avatar
ssling: Ponoć pracownicy GOG-a mają dostęp do kompletnego katalogu gier. Najpewniej działa to tak, że zatrudniając się w GOGu zakładasz sobie konto "służbowe", które po zakończeniu współpracy jest kasowane/zawieszane.
A czy przypadkiem JudasIscariot nie zachował swojego konta z okresu, kiedy jeszcze nie był pracownikiem GOG-a? To by przeczyło temu, że dostają konta służbowe.
avatar
ssling: Ponoć pracownicy GOG-a mają dostęp do kompletnego katalogu gier. Najpewniej działa to tak, że zatrudniając się w GOGu zakładasz sobie konto "służbowe", które po zakończeniu współpracy jest kasowane/zawieszane.
avatar
Sarafan: A czy przypadkiem JudasIscariot nie zachował swojego konta z okresu, kiedy jeszcze nie był pracownikiem GOG-a? To by przeczyło temu, że dostają konta służbowe.
Judas jest z nami od zarania dziejów, gdy jeszcze mieliśmy inne zasady :D
Teraz każdy pracownik dostaje osobne konto służbowe z dostępem do całej biblioteki :)
Biblioteki gier bez DRM.
wink wink
avatar
Sarafan: A czy przypadkiem JudasIscariot nie zachował swojego konta z okresu, kiedy jeszcze nie był pracownikiem GOG-a? To by przeczyło temu, że dostają konta służbowe.
Możliwe, to tylko mój strzał. Może przydzielenie dostępu do wszystkich gier i ewentualne odebranie go z zachowaniem gier posiadanych prywatnie jest mniej skomplikowane niż bym myślał. No bo nie sądzę, że te gry zostają na zawsze. Ktoś by przyszedł do pracy na miesiąc i w bonusie dostał gry warte kilkadziesiąt/set tysięcy? No chyba że :P

Również konto założyciela tego tematu wygląda na nieaktywne, a chyba nie widziałem takiego czegoś wśród zwykłych użytkowników.

Edit: No to już wszystko jasne:)
Post edited December 02, 2020 by ssling